Sağlık personeli ve öğretmen kadınların anne sütü ve emzirme konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitute and practise of female teachers and health personnel on breast milk and breast feeding
  1. Tez No: 58649
  2. Yazar: SONGÜL FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
9. ÖZET Bu çalışma Aksaray il merkezinde çalışan 12-60 aylık çocuk sahibi olan sağlık personeli ve öğretmen kadınların anne sütü ve emzirme konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına Aksaray il merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığına bağlı, sağlık kurumlarında çalışan 76 kadın sağlık personeli ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, ilk ve orta dereceli okullarda çalışan 74 kadın öğretmen dahil edildi. Veriler, anket yöntemi ile toplandı ve bilgisayarda değerlendirildi. Verilerin istatistiki analizde Khi-kare, Fisher kesin khi-kare, Kolmo- gorov Simirnov iki örnek testi ve t testi kullanıldı. Araştırma kapsamına alman öğretmen kadınların yaş ortalamasının (30.74+0.55), sağlık personeli kadınlara göre (28.27+0.49) daha yüksek olduğu saptandı. Öğretmen kadınların öğrenim düzeyinin sağlık personeli kadınlara oranla daha yüksek olduğu belirlendi. Sağlık personeli ve öğretmen kadınların tamamı bebekler için en uygun besinin anne sütü olduğunu ifade etti. Sağlık personeli kadınların % 2.6'sınm, öğretmen kadınların ise % 2.7'sinin çocuklarına anne sütü vermedikleri tesbit93 edildi. Anne sütünün yararlarından“anne sütünün çocuğu hastalıklardan koruması”iki grup tarafından en yüksek oranda bilinirken;“anne sütünün hazır steril, ekonomik olması ve anne-çocuk arasındaki psikolojik bağı güçlendirmesi”ile ilgili yararının sağlık personeli kadınlarca öğretmen kadınlara göre daha çok bilindiği saptandı. Sağlık personelinin % 30.8'inin, öğretmen kadınların ise % 33.3'ünün bebeklerini doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirdikleri saptandı. Sağlık personeli kadınların tamamı, öğretmen kadınların ise % 91. 7' si kolostrumu çocuklarına verdikleri belirlendi. Öğretmen kadınların çocuklarına anne sütü verme süreleri ortalaması 10.12+0.87 ay, sağlık personeli kadınların anne sütü verme süreleri ortalaması ise 8.51±0.87 ay olarak saptandı. Sağlık personeli kadınların % 82.4, öğret menlerin % 93.1'inin bebeklerine ek besinlere 6. aydan önce başladıkları belirlendi. Sağlık personeli kadınların % 6.8'inin, öğretmen kadınların ise % 5.6 sının çalıştıkları dönemde sütlerini sağarak çocuklarına verilmesini sağladıkları tesbit edildi. Öğretmen kadınların % 19.4'ü, sağlık personeli kadınların ise % 9.4'ünün emzirdikleri dönemde günlük ihtiyaçlarına ek olarak hiçbir besin grubundan almadıkları belirlendi. Sağlık personeli kadınların % 13.4'ünün, öğretmen kadınların ise % 18.1'inin emzirdiği dönemde gebeliği önleyici bir yöntem kullanmadıkları saptandı. Sağlık personeli kadınların ücretsiz izin kullanma durumunun (% 32.9), öğretmen kadınlara göre (% 16.2) daha yüksek olduğu tesbit edildi. Sonuç olarak, sağlık personeli ve öğretmenlerin anne sütü ve emzirme konusunda bilgi eksikliği ve kusurlu davranışları olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY This study has been carried out in order to assess the knowledge, manner and behaviour of health personnel, instructors and women who have children in the age of 12-60 months and, work in downtown Aksaray. The research covers 76 women health personnel working at institutions dependent on Ministry of Health and 74 female teachers working at primary and secondary schools of Ministry of National Education. The data has been collected through questionares and processed with the help of computers. In the statistical processing Chi-square, Fisher absolute Chi-square, Kolmogov Smirnov double sample test and t-tests were employed. It has been detected that the average age of female teachers (30.74+0.55) is higher than that of health personnel. It has come out that female teachers have got a higher level of education with respect to their health counterparts. All of the female teachers and health personnel expressed that the most proper food for the babies is mother milk. It has been identified that 2.6 % of health personnel and 2.7 % of teachers haven't given their own milk to the babies at all.95 While it is widely known among both groups that“mother milk protects babies against desease”, it is seen that health personnel's awarenes is higher than that of teachers as to the benefits of mother milk in terms of its sterility, cheapness and capacity to increase the psychological relation between child and mother. It came out that 30.8 % of health personnel suckled their children within the half hour following birth whereas 33.3 % of the teachers does the same. All of the female health personnel and 91.7 % of teachers are seen to have been giving colostrum to their children. Average duration of suckling of teachers comes out to be 10.12±0.87 months whereas that of health personnel appears as 8.51±0.87 months. It has also been discovered that 82.4 % of health personnel and 93.1 % of teachers commence to administer additional food to their children before 6th month of birth. Another fact that this study has found is that 6.8 % of health personnel and 5.6 % of teachers has first had their milk suckled and after given to their babies. 19.4 % of teachers and 9.4 % of healthwomen do not take any additional food during their suckling-time. 13.4 % of healthwomen and 18.1 % of teachers do not resort to contraceptives during suckling-period. It has transpired that healthwomen go on holiday with non-payment in work in the rate of 32.9 %; whereas this rate is around 16.2 % for female teacher. As a consequence, it has come out that teachers and health personnel have got lack of knowledge and faulty behavious about mother milk and suckling.