Kayseri il merkezindeki çalışan hemşirelerin asepsi-antisepti konusundaki bilgi tutum ve davranışları
The Knowledge and attitute of the nurses working on asepsi-antisepti in urban hospitals of Kayseri
- Tez No: 58651
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
6. ÖZET Kayseri İl Merkezindeki Hastanelerde Çalışan Hemşirelerin Asepsi-Antisepsi Konusundaki Bilgi Tutum ve Davranışları Kayseri il merkezinde bulunan hastanelerde (SSK, Devlet, E.Ü. Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Hastanesi) çalışan toplam 403 hemşireden, 300 hemşire araştırma kapsamına alınabilmiştir. 300 hemşire üzerinde uygulanan bu araştırma, Aralık 1995 - Mart 1996 tarihleri arasında yapılmıştır. Tıbbi konularda yazılan çeşitli ilmi kaynaklardan yararla nılarak 44 sorudan oluşan bir anket formu (EK-1) düzenlenmiştir. Bu anket formu ço ğaltılıp ilgili hemşirelere dağıtılmış ve anketteki soruları cevaplamaları rica edilmiştir. Hemşireler tarafından doldurulan anketler, belli bir süre sonra toplanmıştır. Anketler den elde edilen veriler ise bilgisayar yardımı ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına alman hemşirelerin, asepsi antisepsi konusundaki bilgi dü zeyleri konuyla ilgili 1 8 soruya verdikleri cevaplar, toplam 36 puan üzerinden değerlen dirilmiştir. Genel ortalama 19.7 olarak bulunmuştur.Çalışılan hbirimler ile çalışılan has-83 tanenin bu oran üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bu oran en yüksek olarak HYO bi tirenlerde (22.0), meslekleriyle ilgili kitap ya da dergi okuyanlarında (20.3), SSK hasta nesinde çalışan hemşirelerde (23.5) bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin, % 79.0'u meslekleriyle ilgili kitap ya da dergi okuduğunu belirtmiştir. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerden, genel topluma göre bulaşıcı hastalıkla ra yakalanma ihtimaline“daha fazla”diyenlerin oranı % 90.7 olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin, % 72.7'si çalışmaları sırasında kendile rinden hastalıklarına hastalık bulaşabileceğini, % 85.3'ü hastadan hastaya hastalık bula şabileceğini söylemişlerdir. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin, % 65.0'inin tırnaklarını 6-10 günde bir kestiği, % 57.7'sinin ise üniformalarını 1-5 günde bir değiştirdiği saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin, % 96.0'sı uzun tırnakların enfeksiyon riskini arttırdığını, % 90.0'nı yemek yerken üniformalarını çıkarttığını, % 90.7'si kulla nılan aletlerle hastadan hastaya hastalık bulaştığını, % 45.4'ü çalıştıkları hastanelerde asepsi-antisepsi konusunda bilgi düzeylerini yeterli bulduğunu, % 46.0'sı çalışmaları sı rasında asepsi-antisepsi kurallarına uyduğunu söylemiş olup, % 85.0'inin ise enjeksi yondan sonra iğneyi kılıfına geçirdiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Knowledge, Conduct and Attitude of the Nurses Working on Asepsi - Antisepsi in Urban Hospitals of Kayseri 300 nurses out of 403 working in Kayseri urban Hospitals, Social Insurance Hospital, State Hospital and Medical Faculty Hospital, were considered in this study. This research carried out on 300 nurses was done between December 1995 and March 1996. We have made a questionnaire of 44 guestions by using use of several scientific resourses on medicine. Each one of the nurses involved in the study were provided with a copy of the questionnaire and asked to fill it in. The answers to the guestions were evaluated through the computer. The level of knowledge of the nurses on asepsi- antisepsi and their answers to 18 guestions in the guestionnaire were evaluated over 36 points. The mean value was found as 19.7 points. It was found that this amerage level was affected by the cultu ral level of nurses, the level of hospital they work and their interest in reading books85 and magazines in their area. The mean point was found as follows, (22.0) for those who finished High School of Nurses (20,3) for those who read a lot about their prof- fesions and (23.5) for those who worked in Social Security Hospital. 79.0 % of the nurses who were considered in the study indicated that they read books or magazines about their proffessions. Amoung the nurses who are surveyed in this research. 90.7 %, of which said that the possibility of getting infestation from the patients who is infected with a contagio- ur disease is much higher than the people who is not working in hospitals. 72.7 % of the nurses involved in the research said that they could spread conta gious diseases to their patients and 85.3 % of them said that contagious diseases could be spread from patients to patients. It was seen that 65.0 9c of the nurses involved in the research cut their nail off every 6 to 10 days and 57.7 % of them changed their uniforms every 1 to 5 days. The longer nail increases the risk of infection; they do not wear uniforms during the meals, contagious diseases spreads from patients to patients through the medical instruments used, they do not follow the asepsi-antisepsi rules in hospitals where they worked, they find their knowledge on asepsi, antisepsi are sufficient and they obeyes the asepsi, antisepsi rules while working were said by 96.0 %, 90.0 %, 90.7 %, 45.4 %, 64.0 % and 46.0 % of the nurses, respectively. It was also found out that 85.0 % of them put the needle into the case after the injection.