Savaş, siyasal şiddet ekseninde toplumsal cinsiyet eşitsizliği: Türkiye'de mültecilik
Gender inequality in the presence of war, political violence: Lgbtis refugees in Turkey
  1. Tez No: 586509
  2. Yazar: MÜZEYYEN ARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
21. yüzyılda Ortadoğu coğrafyası, savaşlar, soykırımlar ve diğer siyasal/maddi çatışma türevlerinin vücut bulduğu bir bölge haline gelmiştir. Bu durum, büyük çapta insani krizler ve yerinden edilmiş kitlelerin açığa çıkmasına neden olmuştur. Mültecilerinin yerinden edilme deneyimleri, karşılaştıkları çatışma türevleri ve bu süreçte geliştirdikleri direnç biçimlerinin birbirinden farklı olduğu görülmektedir. Bu farklılaşmaya toplumsal cinsiyet eşitsizliği ekseninde bakıldığında hukuki kuralların ve idari pratiklerin“görünmez”hale getirdiği mülteci LGBTİ'+lar ile karşılaşmaktayız. Bu tez çalışmasında İran'dan, Türkiye'ye cinsiyet güvensizliği algısı nedeniyle göç eden mülteci LGBTİ+'ların göç kararları incelenmiştir. Çalışmada göç edenlerin göç kararları Cohen ve Sirkeci tarafından (2011) geliştirilen Çatışma Modeli bağlamında ele alınmış, bir diğer ifadeyle insani güvenliksizlik algısının önemine vurgu yapılmaktadır. Bu tezde İranlı LGBTİ+'ların göç etmek için Türkiye'yi seçme nedenleri ve Türkiye'de yaşadıkları süreç ele alınmış, sahip oldukları güvenliksizlik algısı göç deneyimleri nasıl etkilemektedir analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the Middle East was transformed into a region where geography, wars, genocides and other political / material conflict derivatives were formed; humanitarian crisis and displacement. Refugees' displacement experiences, conflict variants they encounter and the forms of resistance they develop in this process seem to be different when the refugees are ignored or refused to convert them to asylum seekers. When we look at this differentiation from the perspective of gender inequality, we come across refugee LGBTI+, where legal rules and administrative practices make them“invisible”. In this study, migration decisions of the refugee LGBTI+, who migrated from Iran to Turkey due to the perception of gender insecurity, were examined. In this study, migration decisions of migrants were taken into consideration in the context of Conflict Model developed by Cohen and Sirkeci (2011). In this thesis, the reasons for the Iranian LGBTI+ to choose Turkey for migration and the process in which they live in Turkey were discussed.