Veri madenciliği teknikleri yardımıyla baz istasyonu arızalarının tahmin edilmesi
Estimation of base station failures by data mining techniques
  1. Tez No: 586526
  2. Yazar: MEHMET ANIL ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mobil iletişim teknolojisinin gelişmesi ve buna bağlı olarak gerek ses gerekse data kullanım ihtiyacının artması ile birlikte telekomünikasyon sektöründe kesintisiz hizmet vermek çok önemli bir hal almıştır. Bu nedenle, telekomünikasyon firmaları bu hizmeti abonelerine sunmak adına bazı çalışmalar ve yatırımlar yapmaktadır. Bunlardan biri de, tüm şebekenin 7/24 takip edilmesi ve herhangi bir kesinti durumunda çözüm adına acil aksiyon alınmasıdır. Asıl hedef ise kesintinin hiç yaşanmaması ve bunun önceden tahmin edilmesidir. Bu amaçla, telekomünikasyon sektöründe arıza tahminlemesi yapmak günümüzde çok ihtiyaç duyulan bir konulardan biri haline gelmiştir. Bu tahminlemeyi yapmak için şebekenin devamlılığını etkileyen bütün parametrelerinin analize dahil edilmesi gereklidir. Bu parametreler ile birlikte, geçmiş yıllara ait veriler de yol gösterici olacaktır. Bu tez çalışmasında, bir telekomünikasyon firmasının geçmiş yıllara ait arıza gerçekleşmeleri de kullanılarak doğru bir tahminleme modeli oluşturulması ve önümüzdeki yıllara ait arıza tahminlemesi yapılarak yaşanabilecek olası arızaların proaktif olarak engellenmesi için aksiyon alınması sağlanacaktır. Kullanılacak veri setinde, geçmiş yıllara ait lokasyon bazlı, tarih-saat bilgisi ve arıza süreleri bulunacaktır. Bu veri seti, tahminleme ve veri madenciliği yöntemleri kullanılarak bir model oluşturmayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of mobile communication technology and consequently the need for both voice and data usage, it has become very important to provide uninterrupted service in the telecommunication sector. For this reason, telecommunication companies make some studies and investments to offer this service to their subscribers. One of them is to monitor the entire network 24/7 and to take urgent action in the event of an interruption. The main goal is to never interrupt and to anticipate this. For this purpose, fault estimation in the telecommunication sector has become a much-needed topic. In order to make this estimation, all parameters affecting the continuity of the network must be included in the analysis. With these parameters, data from previous years will also be guiding. In this thesis, an accurate forecasting model will be formed by using the failures of a telecommunication company in the past years, and a failure estimation will be made in the coming years and action will be taken to proactively prevent possible malfunctions. In the data set to be used, location based, date-time information and breakdown times will be found. This data set will allow you to create a model using forecasting and data mining methods.