5.1 miksajı stereo sistemlere uyarlamak: 'Down mix'
Adaptation of 5.1 sound system to stereo sound system: 'Downmix'
- Tez No: 586525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Müzik, Radyo-Televizyon, Engineering Sciences, Music, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
1927 yılında sinema sektörüne dahil olan ses teknolojisi, geçen 91 yıl içinde giderek artan bir ivme ile sektörün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Anlatıma yön veren, algıyı yönetebilen, filmin anlatımını ve izleyiciye geçmesini daha üst bir seviyeye çıkaran çok önemli bir unsurdur. Teknolojinin ilerlemesi her şeyde olduğu gibi, sinema sektörüne de katkıda bulunmuştur ve ses bölümünün giderek daha fazla önem teşkil etmesiyle“ses departmanı”başlığı altında ayrı bir mühendislik gerektiren branş oluşmuştur. Ses departmanında çalışan mühendisler, teknolojik gelişmeleri takip ederek günümüzde en çok kullanılan 5.1 denilen toplam altı monitörden ses alınabilen ses teknolojisine göre filmin miksajını yapmaya başlamışlardır. Sinema salonlarında en yaygın bulunan ses sistemi 5.1'dir. 7.1 ve Dolby Digital'ın Atmos isimli teknolojisi, 5.1 sistemlerden daha fazla ses gerçekliği elde etme imkanı sunmasına karşın, çok daha fazla pahalı ekipmanlar gerektirdiği için, endüstriyel olarak dünyada en çok 5.1 sistem kullanılmaktadır. Bu nedenle de final mix mühendislerinin en yatkın olduğu miksaj biçimi de 5.1'e göre yapılan miksajdır. Durum sinema salonları için böyle iken; evlerdeki televizyon yayınları ile Netflix, BluTV, PuhuTv gibi dijital platformlarda yayınlanacak filmlerde ise durum değişmektedir. Her evde 5.1 ses sisteminin bulunmaması göz önünde bulundurulduğunda, daha ilkel teknoloji olarak tanımlayabileceğimiz stereo sistemler ön plana çıkmaktadır. Televizyon ve bilgisayar üzerinde bulunan stereo ses sistemi 5.1'deki altı kanal kullanımı yerine sadece sağ ve sol kanal olmak üzere 2 kanallık ses imkanı sunar. Dolayısıyla genel geçer 5.1'e göre miksajı yapılmış bir sinema filmini televizyon ve diğer dijital platformlarda duyurabilmek için ayrı bir miksaj yapılması gerekir. Yapılan bu miksajın dünya genelindeki ismi Down Mix'tir. Bu tez kapsamında sırasıyla ses teknolojisinin gelişiminden ve optimum seviyede Down Mix'in nasıl yapılacağına ek olarak da dijital ses düzenleme programlarının yaptığı otomatik down mix ile ses mühendisinin kendisinin yaptığı down miks'in kıyaslanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The sound technology, which was included in the movies in 1927, has become an essential part of the industry with an increasing acceleration over the past 91 years. It is a very important element that directs the narrative, influences the perception, and increases the movie to a higher level of cinematic narration. The advancement of the technology has contributed to the movies as well as everything else, and with the importance of the sound department, a new engineering discipline have been formed under the title of 'sound department'. Sound engineers have started to mix the film according to the ''5.1'' sound technology which can be received from total of 6 monitors. The most common sound system used in the movie theaters is 5.1. Although 7.1 and Dolby Digital's Atmos technology provide more sound reality than 5.1 systems, 5.1 systems are the most preferred system, since 7.1 and Dolby Digital's Atmos technology require much more expensive equipment. Therefore, the mixing format is being set according to 5.1 format by the final mix engineers. Meanwhile the technical requirements are different in TV broadcasts and digital platforms such as Netflix, BluTV, PuhuTv. The number of people who don't have a 5.1 sound system in their home is considerable. For this reason, stereo systems which can be defined as more primitive technology, becomes more preferable for those platforms. The stereo sound system located on the TV and computers offers 2 channels of sound, just the right and the left channel, instead of using 6 channels in 5.1. Therefore, a new sound mix must be made for a movie which was mixed according to 5.1 sound system in order to adapt it for television and other digital platforms. Down Mix is the global name of this mixing procedure. In the context of this thesis, the development of sound technology will be discussed and how to do down mix at optimum level will be explained. In addition, it is aimed to compare the down mix made by the sound engineer and the automatic down mix made by digital sound editing programs.