Investigation of halophytic plants and agricultural aplications in secondary vegetation due to global warmi̇ng in araban district (Gaziantep, Turkey)
Küresel ısınmaya bağlı olarak araban ilçesinde (Gaziantep, Türkiye) gelişen sekonder vejetasyonda halofitik bitkilerin araştırılması ve tarımsal amaçlı uygulamalar
  1. Tez No: 586542
  2. Yazar: MEHMET SAİT TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Artan sanayileşme nedeni ile oluşan küresel ısınma sonucu, yeryüzünde bitki örtüsünde değişimler meydana gelmiştir. Vejetasyonun bozulup sekonder vejetasyonun oluşumu esnasında artan ısınma ve kuraklık nedeni ve yine aşırı ve bilinçsiz sulama ile tarım toprakları da dahil pek çok alanda halofit türler görülmüştür.Araban'da (Gaziantep, Türkiye) seçilen üç alanda mevsimlik olarak, toprak numuneleri alınmış olup bu numunelerde, pH, EC, kireç (CaCO3), azot (N), fosfor (P), potasyum (K), sodyum (Na) ve kalsiyum (Ca) analizleri yapılmıştır. Bunun yanısıra bu alanlarda halofit olduğu bilinen taksonların varlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the global warming caused by increasing industrialization, changes in vegetation have occurred on the earth. Halophyte species have been observed in many areas including native vegetation and agricultural land due to increased drought and warming and also over irrigation during formation of seconder vegetation. Soil samples were taken seasonally from selected three areas in Araban (Gaziantep Turkey) and the pH, EC, lime (CaCO3), nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), sodium (Na) and Calcium (Ca) analyzes were performed in this samples. In addition, the presence of taxa known to be halophytes in these areas has been investigated.