Farklı tuz çeşitlerinin glikofitik ve halofitik bitkilerinin antioksidan enzimlerinin kinetiği üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects different types of salt on kinetics of antioxidant enzymes of glycophytic and halophytic plants
- Tez No: 693163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ UZİLDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Toprak tuzluluğu, günümüz dünyasında tarım arazilerinde bitkisel verimliliği olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Bitkiler tuza tolerans özelliklerine göre iki gruba ayrılırlar. En az 200 mM NaCl bulunan ortamlarda yaşam döngüsünü tamamlayabilen ve daha yüksek tuz konsantrasyonlarına tolerans gösterebilen ve hatta tuz varlığında büyümeleri artan türler halofitler olarak adlandırılır . Daha düşük tuz konsantrasyonlarında yaşam döngüsünü tamamlayabilen bitkiler ise glikofitler olarak adlandırılır. Genel olarak glikofitler için topraktaki tuz konsantrasyonu eşiği aşıldığında büyümede hızında azalma aynı zamanda bitki kuru ağırlığında ve klorofil miktarında azalma meydana gelir Tez çalışmasında Arabidopsis thaliana yaban tipi (Col) ve Tuz Gölü çevresinde yaşayan ekstrem halofit Eutrema parvulum kullanılacaktır Analizlerden önce örnekler son konsantrasyonu 0, 50 ,100, 250 ve 500 mM konsantrasyonda olacak şekilde NaCl, Na2SO4, NaNO3, KCI, K2SO4 ve KNO3 ile karşıtırılacaktır. Daha sonra katalaz peroksidaz , askorbat peroksidaz , glutatyon redüktaz antioksidan enzim aktiviteleri belirlenecektir. Yapılan analizlerden beklenilen sonuçların tuzluluk etkilerinin ortadan kaldırılması yönünde bilgiler elde etmektir. Bu çalışmanın amacı, daha fazla tuza toleranslı çeşitlerin, daha fazla tuza duyarlı çeşitlerden indüklenebilir antioksidan seviyeleri içerip içermediğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Soil salinity is an important problem that negatively affects crop productivity in agricultural lands in today's world. Plants are divided into two groups according to their salt tolerance characteristics. Species that can complete their life cycle in environments with at least 200 mM NaCl and can tolerate higher salt concentrations and even increase their growth in the presence of salt are called halophytes. Plants that can complete their life cycle at lower salt concentrations are called glycophytes. In general, when the salt concentration threshold in the soil is exceeded for glycophytes, there will be a decrease in growth rate, plant dry weight and chlorophyll content. In the thesis study, Arabidopsis thaliana wild type (Col) and the extreme halophyte Eutrema parvulum living around Salt Lake will be used. will be mixed with NaCl, Na2SO4, NaNO3, KCl, K2SO4 and KNO3 at 0, 50, 100, 250 and 500 mM concentrations. Then, the antioxidant enzyme activities of Catalase Peroxidase, Ascorbate peroxidase, Glutathione reductase will be determined. The expected results from the analyzes are to obtain information on the elimination of salinity effects. The aim of this study was to determine whether more salt-tolerant cultivars contain inducible antioxidant levels than more salt-sensitive cultivars.