Reinforce cyber security in Turkey
Türkiye'de siber güvenliği güçlendirmek
- Tez No: 586563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Dijital çağ olarak tanımlayabileceğimiz bu dönemde, insanlar ellerinin altındaki cihazlar sayesinde dünya ile etkileşim halindedir. Günümüzde insanların bu amaçla kullandığı internete bağlı olarak çalışan yaklaşık 20 milyar cihaz bulunmaktadır. Dijital ekosistemin bu hızla gelişmesi hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen birçok kolaylığı da beraberinde getirir. Ancak dijitalleşme ile birlikte insanların hayatına giren veya girebilecek kayda değer birçok fırsat olmasına rağmen dijitalleşme, çok az kişinin anlayabileceği ya da öngörebileceği yeni ve ciddi siber tehditleri de beraberinde getiriyor. Siber tehditler ile başa çıkabilmek amacıyla ülkelerin siber güvenlik alanındaki yetkinliklerini dijitalleşen dünyaya uygun hale getirmeleri gerekmektedir. Türkiye siber güvenlik yetkinliği konusunda diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde yer almaktadır. Internet ve Telekomünikasyon ajansı ITU'nun yaptığı Global Cyber Security Index (2017) sıralamasında Türkiye kırk üçüncü sırada yer alırken, Eurostat tarafından yapılan araştırmaya göre ise Avrupa'da ortalama %30 iken Türkiye'de kurumların sadece %20'si resmi / düzgün bir şekilde tanımlanmış dijital güvenlik politikasına sahiptir. Siber yetkinliklerin Türkiye'de Avrupa ortalamasının gerisinde olmasına ek olarak, Türkiye yaşanan siber olaylar / saldırıların odak noktasında olan ülkelerden bir tanesi olduğu söylenebilir. Trend Micro tarafından yayımlanan 2016 yılının ilk yarısına ait bir diğer güvenlik raporundaki veriler, tüm dünyada fidye yazılım saldırılarının yüzde 172 oranında arttığını, ülkemizin Avrupa bölgesinde fidye yazılım saldırılarını en fazla yaşayan ülke olduğunu, dünyada ise ABD ve Brezilya'dan sonra üçüncü sırada yer aldığı ifade edilmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin siber güvenlik alanında güçlenmesini sağlayacak adımların tasarlanması, uygulanması ve yönetilmesi için gerekli olan adımları belirlemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this era that we can describe it as digital age, people are connected to the world through the devices that they have. There are approximately 20 billion of devices connected to the internet that people use for it. With the development of the digital ecosystem so fast, it brings many conveniences that are essential for our lives. However, digitalization brings serious and new cyber threats that a few people can understand or can predict although many remarkable opportunities that happened or may happen to people through digitalization. In order to deal with the cyber threats, nations must predispose the competence in cyber security field to the world that has been digitalized. Turkey is behind the other European countries in the cyber security competence. While Turkey ranks forty-third in the Global Cyber Security Index (2017) ranking that has been made by Internet and Telecommunication agent ITU and according to the study that has been made by Eurostat, the corporates in Turkey have digital security policy, only 20% identified as official / correct. Turkey is behind the European countries in the cyber competence and in addition to this, it may be said that Turkey is one of the focus targets of the cyber incidents / attacks. In the datum of the security report that has been published by Trend Micro that belong to the first part of 2016, states that all ransomware attacks have been increased in the rate of 172, that our country is the one that experiences ransomware attacks the most in Europe, as to world, Turkey takes part as third after USA and Brazil. This study aims that to plan the necessary steps in order to Turkey can grow strong in cyber security field, to perform it and to manage it.