Siber güvenlikte sosyal mühendisliğe karşı bir model geliştirilerek test edilmesi
Developing and testing a model against social engineering in cyber security
  1. Tez No: 678929
  2. Yazar: BERNA TOZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELEBİ ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzün gelişen teknolojisi, yapılan bilimsel çalışmalar, geliştirilen sistemler ve bu sistemlere artan erişim imkânları insanların hayatlarını kolaylaştırdığı gibi beraberinde pek çok tehlikeyi de getirmiştir. Siber güvenlik kavramı soyut bir ifade olduğu için siber güvenlik alanında en zayıf halka olan kişiler, bu kavramı anlamakta ve uygulamakta güçlük çekmektedir. Şirketler, kurum ve kuruluşlar bu durumu göz önüne alarak hem çağın gerisinde kalmamak hem de yönetim alanlarında yüksek güvenlik önlemleri almak için büyük bütçeler ayırmaktadır. Ülkemiz genelinde kurum ve kuruluşlar siber güvenlik konusunda gerekli tedbirleri alıp çalışanlarını bu yönde bilgilendirmektedir. Son zamanlarda Sosyal Mühendislik uygulamaları ile kullanıcılarının bilgileri toplanmakta ve zafiyetleri test edilmektedir. Bu araştırmada çalışanlara yönelik sosyal mühendislik saldırıları gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularından yola çıkılarak kullanıcıya pratik yoldan yol gösterecek, aldığı siber güvenlik eğitimlerini pekiştirecek ve olası bir siber saldırı anında doğru karar vermesini sağlayacak yeni bir filtre model geliştirilmiştir. Ortaya konan model genelden özele filtreleme yapmaktadır. Genelden kasıt burada kamu kurumunun alması gereken önlemler iken özel ise kamuda çalışan kullanıcıların alması gereken önlemleri ifade etmektedir. Çalışmanın sonunda model sosyal mühendislik saldırı senaryoları ile test edilmektedir. Sonuç olarak geliştirilen modelin siber güvenlik farkındalığını artıracağı ve büyük bütçeler harcanarak alınan fakat istenen başarıyı sağlayamayan eğitimlerin yanında destekleyici unsur olarak olumlu katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çıkan sonuçlar incelendiğinde kullanıcıların siber güvenlik hakkında daha fazla farkındalığa ve bilince ihtiyaç duyduğu açıkça görülmektedir
Özet (Çeviri)
While developing technology of today, scientific studies, developed systems and increasing access opportunities to these systems have made lives of people easier; they also have brought many dangers with them. Since the concept of cyber security is an abstract expression, people who are the weakest link in the field of cyber security have difficulty understanding and applying this concept. Considering this situation, companies, institutions and organizations have allocated large budgets both in order to take high security measures in management areas and not to stay behind the time. Institutions and organizations throughout our country have taken the necessary precautions regarding cyber security and informed their employees in this direction. Recently, many organizations have collected information of their users and tested their vulnerabilities with Social Engineering applications. In this research, social engineering attacks were carried out against employees. Based on the findings of the research, a new filter model has been developed that will guide the user in a practical way, reinforce the cyber security training it received, and make the right decision at the time of a possible cyber attack. The model developed filters from general to specific. What the general means is the measures that the public institution should take, while the specific refers to the precautions that the users working in the public sector should take. At the end of the study, the model is tested with social engineering attack scenarios. As a result, it is considered that the developed model will increase cyber security awareness and will provide positive contributions as a supportive factor in addition to the trainings that are received by spending large budgets but cannot achieve the desired success. When the results are examined, it is clear that the users need more awareness and consciousness about cyber security.