Homomorphic encryption in cloud computing
Bulut bilişimde homomorfik şifreleme
  1. Tez No: 586562
  2. Yazar: GAMZE ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde her anımıza şahit olan internet kavramı, hızla ilerleyen bulut bilişimine ev sahipliği yapmaktadır. Bulut bilişimi kullanıcılara internet vasıtasıyla erişebilecekleri çok kapsamlı veri kaynağı sunmaktadır. Gün geçtikçe artan kullanıcı sayısı ve bulut bilişimdeki gelişmeler, veriler üzerinde gizlilik ve bütünlük sorunları ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Geleneksel şifreleme teknikleri ile veriler üzerinde işlem yapılırken sağlanılan güvenlik, depolama ve iletim esnasında sağlanılan ile kıyaslanamaz. Bu yüzden ki, geleneksel şifreleme yöntemleri verileri tamamen korumaya yeterli değildir. Bulut bilgi işlemdeki en büyük güvenlik açıklarından biri olan gizlilik ve güvenlik olarak bilinir ve bunlar homomorfik şifreleme ile aşılabilir. Bu çalışmada, kriptolojinin başlangıcından günümüze kadar kullanılmış teknikler anlatılarak kriptolojinin bulut bilişimdeki önemi anlatılmıştır. Bulut Bilişim teknolojisinin detaylarıyla anlatımı yapılarak, homomorfik şifrelemenin hangi açılardan bulut bilişim için kolaylıklar sağladığını, günümüzde uygulanan ve gelecekte uygulanması planlanan örnekler üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the internet which witnesses every moment of our lives is hosting the rapidly developing cloud computing. Cloud computing provides a very comprehensive data resources to users. By the time goes, the increasing number of users and developments in cloud computing cause confidentiality and integrity problems on data. Conventional encryption techniques cannot be compared with security, storage and communication during processing on data. Therefore, conventional encryption methods are not sufficient to fully protection the data. One of the biggest vulnerabilities in cloud computing as known as confidentiality and security, and they can be surmountable by homomorphic encryption. In this work, historical developments of cryptology were explained from the beginning to the present and also explained the importance of cryptology to the cloud computing. By investigating the details of cloud computing In this work, the techniques used from the beginning of cryptology to the present are explained with the importance criteria of cryptology in cloud computing is presented. It had been investigated with the details of cloud technology and the ways in which homomorphic encryption provides convenience for cloud computing.