Türkiye'nin bankacılık sektöründe dijitalleşme olgusu (Özel bankalar örneği)
Case of digitalization in Turkish banking sector
- Tez No: 586578
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz teknolojik gelişmeleri neticesinde Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan üretimde yeni bir dönem başlamış ve paralelinde tüm sektörleri etkisi altına alan bütüncül bir dönüşüm süreci ortaya çıkmıştır. Bu süreç Dijital Dönüşüm olarak adlandırılmaktadır. Dijital Dönüşümün, tüm sektörler üzerinde yapılan teknolojik yatırımlar ile mümkün olacağı ve bu sayede kazanılan yetkinlikler neticesinde tamamlanabileceği yönünde hakim görüş mevcuttur. Bu noktada, özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından bankacılık sektörünün fon akışı sağlamalarından dolayı önemli bir yere sahip olması, bankacılık sektöründe yaşanan Dijital Dönüşüm' ün önemli bir unsur olduğu hususunu karşımıza çıkarmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda, Türk Bankacılık sektöründe yaşanan dijitalleşme süreci ele alınmış olup Dijital Bankacılık kullanım oranları, bu alanda yapılan yatırımlar ve çalışmalar ışığında incelenerek mevcut durumu ile ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of today's technological developments, a new era has started in the production called as Industry 4.0 and in parallel to this, a whole transformation process has taken place that affects all sectors. This process is called Digital Transformation. There is a dominant opinion that digital transformation will be possible with technological investments made on all sectors and thus can be completed as a result of acquired competencies. At this point, the fact that the banking sector has an important place in terms of the flow of funds especially for the economies of developing countries presents the fact that the digital transformation experienced in the banking sector is an important element. For this reason, in our study, the digitalization process in the Turkish banking sector was discussed and the rates of digital banking usage were examined in the light of the investments made in this field and the current situation.