Makroekonomik perspektif çerçevesinde Gaziantep sanayi tarihi
History of Gaziantep industry within the framework of macroeconomic perspective
- Tez No: 586577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KONU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gaziantep'te cumhuriyet ilan edilmeden önce, yüksek getirisi olan mesleklerin tamamına yakınını Ermeniler icra ediyordu. Antepli Türk harsı getirisi düşük işler yapıyor ve meslek erbaplığından uzak tutuluyordu. Antep Harbi sonrası şehirde kalan Türkler, viraneye dönmüş bir şehri imar edip, yaşanılabilir bir yer yapmak zorunda olduğunun farkındaydılar. Savaş henüz bitmişti ama şimdi daha uzun sürecek olan iktisadi savaş yeni başlıyordu. Antep Harbi'ndeki çaresizliğin vermiş olduğu kudretle, düşmanı defeden Antepliler, yine aynı çaresizlikle bir memleketin kendi başına kalkınması için gerekli mücadeleyi veriyorlardı. Bu iktisadi harpte de yokluklar en büyük unsurdu. Şehirde mesleğinde uzmanlaşmış insan sayısı yok denecek kadar azken, herhangi bir işten anlayanlar da ya çırak yada kalfa seviyesinde bilgi ve beceriye sahipti. Bu neslin yokluklardan başlattığı kutsal mücadele ile savaş yaraları sarılmış, şehir yeniden imar edilmiş ve bölgede hiçbir topluluğun yapamadığı sanayi adımlarını atmaya muvaffak olmuşlardı. 1923-1973 yılları arasını incelediğimiz yarım asırlık süreçte, çoğunlukla birincil ve ikincil kaynaklar taranmış, birçok buluşlar ve muvaffakiyetler anlatılmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Before the proclamation of republic in Gaziantep, Armenians had practiced almost all the professions with high returns. Turkish greed from Antep was doing low jobs and was kept away from the profession. The Turks, who stayed in the city, after the Antep War, knew that they had to reconstruct a city that was turned into a ruin and make it a livable place. The war had just ended, but the longer economic war was just beginning. With the power given by the helplessness in the War of Antep, the people of Antep, who defeated the enemy, were fighting for the development of a country on their own. Poorness is the most important element in this economical war. While the number of people specialized in the city was almost nonexistent, those who understood any work had the knowledge and skills of either apprentice or journeyman level. With the holy struggle of this generation, the wounds of war were wounded, the city was reconstructed and they succeeded in taking the industrial steps that no community could do. During the half-century period between 1923-1973, primary and secondary sources were scanned and many inventions and successes were tried to be explained.