Karma testlerin psikometrik özelliklerini belirlemede klasik test kuramı ve Rasch modelinin karşılaştırılması
The comparison of classical test theory and rasch model in determining the psychometric properties of mixed tests
  1. Tez No: 586589
  2. Yazar: ŞAFAK CANSU DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, karma testlerin psikometrik özelliklerini belirlemede Klasik Test Kuramı ve Rasch Modelinin kullanımının benzer ve farklı yönlerini inceleyerek, hangisinin daha detaylı istatistiksel bilgi verdiğini ortaya koymaktır. Madde ve test istatistikleri Klasik Test Kuramına göre Microsoft Excel ile Rasch modeline göre ise Winsteps yazılımı 4.3.2. versiyonu ile elde edilmiştir. Çalışmanın veri seti ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) sınavı 2016 uygulaması A kitapçığını alan 11193 bireyin cevaplarından oluşmaktadır. Çalışma ABİDE sınavı matematik ve fen bilimleri alt testleri ile sınırlı tutulmuştur. Her bir alt test 9 tane çoktan seçmeli ve 9 tane açık uçlu olmak üzere 18 maddeden oluşmaktadır. İki kuramın madde güçlüklerini belirlemede benzer sonuçlar verdiği görülmüştür. İki kurama göre test uygulamasının güvenirlik ve geçerlikleri açısından problemli olabilecek maddeler incelenmiş, fen bilimleri alt testi için iki kuramın da aynı maddeler işaret ettiği görülmüştür. Matematik alt testinde ise Rasch modelinin KTK'ya ek olarak bir maddeyi daha problemli olarak gösterdiği görülmüştür. İki kurama göre de testlerin güvenilir olduğu görülmüş, kullanımının KTK'ya göre daha az alışılmış olmasına rağmen Rasch modelinin bireylere ve maddelere ilişkin daha detaylı bilgi verdiği; dolayısıyla geniş ölçekli test uygulamalarında istatistiksel bilgi elde edilirken KTK'ya iyi bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to indicate which one of the Classical Test Theory and Rasch model is providing more detailed statistical information in determining psychometric properties of mixed tests through comparing their similarities and differences. While estimating item and test parameters according to Classical Test Theory and Rasch Model, Microsoft Excel and Winsteps version 4.3.2 are used respectively. The data set of the study consists of 11193 students' answers to the ABİDE (Monitoring and Evaluating of Academic Skills) exam. Analysis are restrained to mathematics and science subtests of ABİDE exam. Each of the subtests comprises of eighteen items including nine multiple choice and nine open ended questions. The two methods showed similar results in determining item difficulties. While examining the possible problematic items regarding reliability and validity; the two methods pointed out the same items in science subtest but Rasch model signaled one more item in mathematics subtest. Both subtests' reliability is approved by both methods. It is shown that the less common Rasch model provides more detailed statistical information about items and persons. Therefore, it is stated that the Rasch model could be a good alternative to classical test theory while achieving statistical information on large scale assessments.