Karanfil'in (Dianthus caryophyllus L.) vazo ömrü üzerine hasat öncesi aminoetoksivinilglisin (AVG) uygulamalarının etkisinin belirlenmesi
Determination of effect of pre-harvest aminoethoxyvinylglycine (AVG) treatments on vase life of carnation (Dianthus caryophyllus L.)
- Tez No: 586588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Süs bitkileri yetiştiriciliği tarımsal üretim içinde önemli bir paya sahiptir. Özellikle yurtdışına pazarlanan süs bitkileri ülkemize yüksek miktarda döviz girdisi sağlamaktadır. Süs bitkilerinin pazarlama aşamasında soğuk depolama esnasında ve vazo ömrü aşamasındaki kalitesinin korunması önemli bir husustur. Bu yüzden etilen hassasiyeti olan süs bitkilerinde etilen engelleyicilerin kullanılması ile kalitenin korunumu amaçlanmaktadır. AVG bir etilen engelleyicisidir. Çalışmada AVG uygulamaları ile etilen üretimi geciktirilerek muhafaza ve vazo ömrünün uzatılması amaçlanmıştır. Yürütülmüş bu çalışma ile hasat öncesi henüz gelişmekte olan 'Turbo' karanfil çeşidine kesimden 2 hafta önce uygulanan farklı AVG (ReTain, %15 AVG içerir) konsantrasyonlarının 100 (~ 0.5 mM) ve 200 (~ 1 mM) mg L-1), hasat sonrası depolama ve vazo ömrü süresince çiçek kalitesi üzerine etkileri belirlenmiştir. Bu uygulamalara (T2-T9) ilave olarak kontrol uygulamalarına (T1) ve AVG uygulanmış çiçeklere vazo ömrü süresince tekrar 0.5 μM ve 1.0 μM AVG konsantrasyonu içeren vazo çözeltisi muamele edilmiştir. Çiçeklerin vazo ömrü çalışmaları oda koşullarında 22 °C ve %65-70 nem içeriğinde yürütülmüş, soğuk depolama ise Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü soğuk hava deposunda 4 °C ve %75 nem içeriğinde muhafaza edilmiştir. Bitkilerde ölçüm ve analizler 3 hafta süresince (12 h, 24 h, 3 gün, 6 gün, 7 gün, 14 gün ve 21 gün) izlenmiştir. Vazo ömrü ve soğuk depolama süresince, hem kesim öncesi hem de vazo çözeltisine AVG uygulamalarının, oransal taze ağırlık, vazo çözeltisi alımı, SPAD değeri, antosiyanin içeriği, çanak ve petal rengi üzerine olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir. Halbuki aynı uygulamaların solunum oranını düşürdüğü belirlenmiştir. Gonca en ve boyu ile çiçek en ve boyu üzerine AVG uygulamalarının geciktirici etkisi gözlemlenmiştir. Görsel kalite bakımından yine hem kesim hem de vazo çözeltisine AVG uygulamalarının daha olumlu etki ettiği, koku bakımından ise kontrole ait çiçeklerin daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak etilen engelleyici olan AVG'nin hem kesim öncesi hem de vazo çözeltisine uygulandığında, karanfil çiçeklerinde kalitesini daha iyi koruyabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Growing ornamental plants have an important share in agricultural production. Ornamental plants, especially marketed abroad, provide a high amount of foreign currency entry to the country. Preservation of quality of ornamental plants during cold storage and during vase life is an important aspect of marketing. Therefore, it is aimed to preserve quality by using ethylene blockers in ornamental plants with ethylene sensitivity. AVG is an ethylene blocker. In the study, it was aimed to extend the vase life and preservation by delaying ethylene production with AVG applications. In this study, different AVG (ReTain, containing 15% AVG) concentrations 100 (~ 0.5 mM) and 200 (~ 1 mM) mg L-1) applied 2 weeks before the harvesting 'turbo' after harvest storage and vase life, the effects on flower quality were determined. In addition to these treatments (T2-T9), vaso-treatment was applied to the control treatments (T1) and AVG-applied vinegar vesicles containing 0.5 μM and 1.0 μM AVG concentration again throughout the vase life. Vase life studies of flowers were carried out at 22 ° C and 65-70% moisture content in the room conditions and cold storage was kept at 4 ° C and 75% moisture content in the cold weather storage of the Ordu University Faculty of Agriculture Department of Horticulture. In the plants, measurements and analyzes were monitored during 3 weeks (12 h, 24 h, 3 days, 6 days, 7 days, 14 days and 21 days). During vase life and cold storage, AVG applications to both pre-cutting and vase dissolution were found to have a positive effect on proportional fresh weight, vase solu- tion intake, SPAD value, anthocyanin content, dish and petal color. However, it has been determined that the same practices reduce the respiratory rate. The delayed effect of AVG applications on the width and height of the flower with the gonca's width and height was observed. In terms of visual quality, it was also found that AVG applications have a more positive effect on both cutting and vase dissolution, and that the control flowers are better for smell. As a result, it can be stated that when the ethylene blocker AVG is applied to both the pre-cutting and the vase solution, it can better protect the quality of the carnation flowers.