Belediye Gelirleri Kanunu çerçevesinde belediyelerin vergi gelirlerinin değerlendirilmesi
Examining the tax revenues of municipalities within the scope of Municipial Revenues Law
  1. Tez No: 586617
  2. Yazar: AYŞE GÜL CENGİZ KIRKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkemizde mahalli idare denilince ilk akla gelen idari birim olan belediyelerin görev ve sorumlulukları gün geçtikçe çeşitlenmekte ve çoğalmakta, bu durum belediyelerin kamusal hizmet yükünün ve harcamalarının artmasına neden olmaktadır.Belediyeler giderlerinde meydana gelen artışı finanse edebilmek amacıyla birçok gelir kaynağına sahip ise de; bu gelirler içerisinde öz gelir niteliği taşıyan ve istikrarlı ve sürdürülebilir bir finansman aracı olarak kabul edilen belediye vergilerinin önemli bir paya sahip olduğunu söylemek mümkün bulunmaktadır. Kaldı ki bu gelir kaynağı belediyelerin kendi tasarrufu altında bulunan kaynaklardan elde edilmesi nedeniyle mali özerkliğin de en önemli göstergesi kabul edilmektedir.Bu çalışmada öncelikle Türkiye'deki Belediyelerin tüm gelirleri incelenmiş, daha sonra 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında elde etmiş oldukları vergi gelirleri ve bu gelirler ile ilgili sorunlar ve vergi gelirlerinin arttırılabilmesi için öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, the duties and responsibilities of the municipalities, which is the first administrative unit that comes to mind when it is said local administration, are increasing day by day. This situation increases the burden of public services and the expenditures of the municipalities.Although municipalities have many sources of income in order to finance the increase in their expenditures, it is possible to say that municipal taxes, which are considered as a stable and sustainable financing means, have an important share in these revenues. Moreover, this source of income is considered to be the most important indicator of financial autonomy due to the fact that municipalities derive their own resources.In this study; primarily examined municipalities in Turkey' all income. Tax revenues which they have acquired under the Municipality Income Law (Law no 2464) and problems with these revenues in practise, recommendations in order to increase these revenues then were transferred.