Türkiye'de belediye vergi gelir ve borçlarının belediye gelirleri kanunu kapsamında incelenmesi
The examination of Turkish municipalities' incomes and loans in terms of municipalities' incomes law
- Tez No: 867006
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'de yer alan en önemli yerel yönetim birimlerinden birisi belediyelerdir. Belediyelerin yükümlü olduğu görevi icra etmek amacıyla yaptıkları her türlü harcamada finansman kaynakları her zaman ön planda tutulmuştur. Belediyeler, yerel sakinlerin gereksinimlerini yerine getirme sorumluluğuna sahiptir ve zamanla idare alanları artmaktadır. Öte yandan, merkezi otorite belediyelerin sınırlarını köylere karşı kalıcı olarak genişletmektedir. Artan sorumluluk alanları belediyenin yükümlülüklerini ve yabancı kredilere başvurma oranlarını artırmaktadır. Bu çalışmada, belediyelerin gelirleri ve kredileri 5393 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında ele alınmıştır.İlgili kanunlar, belediyelerin vatandaşlara düzgün bir şekilde hizmet vermeleri için bir dizi yükümlülüğe sahiptir. Bu nedenle ilgili kanunlar çerçevesinde yapılan detaylı incelemeler ve literatür araştırmaları ile sonuca ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda belediyenin borçlarının sürekli arttığı tespit edilmiş ve artışın bazı nedenleri olduğu görülmüştür. Bunların; belediyenin kendi öz gelir kaynaklarının sınırlı olması, ilgili kanunda belediyenin gelirleri ile ilgili kalemlerin güncellenmemesi, belediyenin vergi oranlarını belirleyememesi ve nihayetinde veri toplama yöntemlerinin modernleşmemesi gibi sebepler olduğu saptanmıştır. Ayrıca belediye gelir ve giderleri arasında bazı tezatlıklar tespit edilmiştir. Belediye giderlerinin her geçen gün arttığı görülmüş ve engellenmesi için bir takım çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important local government units in Turkey is municipalities. Financial resources have always been prioritized in all expenditures made by municipalities in order to carry out their responsibilities. Municipalities have the responsibility to fulfill the needs of local residents, and their areas of authority increase over time. On the other hand, the central authority permanently expands the borders of municipalities towards villages. Increasing areas of responsibility increase the municipality's liabilities and the rate of applying for foreign loans. In this study, municipalities' revenues and loans are discussed within the scope of Municipal Revenues Law No. 5393. The legal structure has a number of obligations for municipalities to properly serve citizens. For this reason, the conclusion was reached through detailed examinations and literature research within the framework of the legal structure. As a result of the study, it was determined that the municipality's debts were constantly increasing and there were some reasons for the increase. These; It has been determined that there are reasons such as the municipality's own limited revenue sources, the items related to the municipality's revenues not being updated in the relevant law, the municipality's inability to determine tax rates, and ultimately the lack of modernization of data collection methods. Additionally, some contradictions were detected between municipal revenues and expenses. It has been observed that municipal expenses are increasing day by day and some solutions have been proposed to prevent them.