Eski Smyrna'da konut mimarisi ve gelişimi
The development of the housing architecture in the old Smyrna
- Tez No: 586660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde İzmir'in Bayraklı ilçesinde yer alan Eski Smyrna antik kenti Tunç Çağı'ndan Klasik dönem sonuna kadar yerleşim gören bir kenttir. Eski Smyrna'nın Konut Mimarisi ve Gelişimi adlı çalışma da, Eski Smyrna'nın Tunç Çağından Klasik dönem sonuna kadar geçen süreç içerisinde konut mimarisinin gelişimi ve Ege Dünyasındaki antik kentler ile plan, yapı tekniği ve fonksiyon açısından karşılaştırmalar yapılarak konutlar incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Eski Smyrna'nın Tunç Çağı'ndan Klasik dönem sonuna kadar konut mimarisine ışık tutabilmek ve Ege Dünyası içerisindeki yeri ve diğer antik kentler ile karşılaştırmasını yapabilmektir. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan çalışma Eski Smyrna Konut Mimarisi ile ilgili yapılan kazı çalışmaları ile bilimsel yayınlar ve güncel veriler neticesinde yeni ortaya çıkarılan öneri ve görüşleri tarafsız bir bakış açısıyla ele almaktadır. Kentin konut mimarisi incelendiğinde Oval Ev ve Çifte Megaron gibi döneme öncelik yapmış örneklerin mevcut olmasının dışında genel hatlarıyla tüm dönemler incelendiğinde dönemlerin genel özellikleri ve diğer antik kentlerin mimarisi ile uyum göstermektedir. Deniz Kavimleri göçü ile birlikte Ege Havzasının iki yakası arasında kültürel etkileşim kaçınılmaz olmuştur. Bu durumun sivil mimariye de yansıdığını net bir şekilde görmekteyiz. Eski Smyrna kent planına bakıldığında Hippodamik bir kent planı görülmemektedir fakat Kuzey-güney doğrultulu bir Ana Cadde ve o caddeye dik gelen sokaklar sistemi olduğunu net bir şekilde görmekteyiz bununla birlikte konutlarında belli bir sistemde parsellere ayrılarak inşa edildiği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The ancient city of Smyrna, located in Bayraklı district of Izmir, is a city that has been inhabited from the Bronze Age until the end of the Classical Period. The current thesis named ''Development of the Residential Architecture of Smyrna'' focuses on the residential architecture of the city and its development, between the Bronze Age and the end of the Classical period. This study is also concentrates on comparing the residential architecture of the ancient city of Smyrna with the other ancient cities in the Aegean world. This work is created with the help of the ancient city of Smyrna's excavations, scientific publications and current data on residential architecture with an objective perspective. When the residential architecture of the ancient city of Smyrna is examined, the general characteristics of the periods and the architecture of the other ancient Aegean cities are generally in line except for the examples of the Oval house and the double megaron which were the pioneers of their age. With the migration of the Aegean Sea Tribes (12th-13th century B.C.) cultural interaction between the two sides of the Aegean basin was inevitable. This situation is also reflected in the civilian architecture. The ancient city of Smyrna's city plan was not Hippodomic, but it is clearly seen that there is a main street in North-South direction and a street plan that was located perpendicular to it. However, it is thought that the houses were built within a certain system of parcels.