Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde sürdürülebilirlik uygulamaları: İzmir iline yönelik bir araştırma
Sustainability Implementations in small and mediumsized enterprises: a research in Izmir
  1. Tez No: 586701
  2. Yazar: ELİF ÜYE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelişen dünyanın her anında, teknolojinin ve ilerlemenin izleri görülmektedir. Özellikle ticari faaliyetlerde bulunan firmalar arasında bulunan KOBİ işletmeleri de, gelişen bütün unsurları bünyelerine en iyi şekilde entegre etme çabalarını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı ise İzmir ilinde bulunan KOBİ firmalarının, sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde attığı adımları incelemektir. İzmir'de kurulan ve faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden 10 tanesi ile birlikte veri elde etme çabasına girilmiş, bununla birlikte 62 farklı kişiden firmaları ve çalışma mantalitesi üzerinden görüşleri alınmıştır. Veriler oluşturulurken ve sonuçlar ödeve aktarılırken faktör analizi ve regresyon modeli üzerinden gidilmiştir. Analizlerde öncelikle istenen bilgiler, genellikle teste tabi tutulan işletme ve firma sorumluları hakkında bilgi almak olarak ön plana çıkmaktadır. Detaylı bir bilgi analizinden sonra ise firmaların sürdürülebilirlik çalışmaları hakkındaki düşünceleri, ödevin araştırma yelpazesini değerlendirmesine katkı sağlaması açısından önemli olmuştur. Analizlerde kullanılan en önemli konu başlıkları ekonomik sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal sürdürülebilirlik alanında olmuştur. Analizlerden çıkan sonuçlar ise küçük ve orta ölçekli işletmelerde bulunan sürdürülebilirlik uygulamalarının başarı kriterini vermektedir. Buradan da teşvikten yararlanan KOBİ işletmelerinin sayısının %29 oranında kaldığı görülmektedir. Fakat firmaların sürdürülebilirlik kriterlerini karşılama oranının ise beklenenden yüksek olduğu analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tracks of technology and progresses are seen at any moment in the developing world. Especially, small and medium sized enterprises that locate between the firms which show commercial activities, try to integrate all developing elements to their own structure in the best manner. The purpose of this study is to examine the steps of small and medium sized enterprises which locate in Izmir in the frame of sustainability concept. The datas are tried to get from 10 enterprises which were established and continue to be active in Izmir and the opinions were taken from 62 different people about their firm mentality and work description. When the datas and the results are transferred to the study, factor analysis and regression were followed. The information that is first requested in the analysis is to be taken from the small and medium sized enterprises and the people who are subjected to the test. After detailed information analysis, the firm notions about the sustainability are important to shape the study. The most important headings of the analysis are in the field of economic, environmental and social sustainability. The results that come from the analysis give us the success criteria of sustainability practices which are shown in the small and medium sized enterprises. It is seen that the number of SME enterprises benefiting from the incentive remains 29%. However, it is analyzed that the ratio of firms meeting the sustainability criteria is higher than expected.