Engelli kadınların kariyer gelişimini etkileyen faktörlerin ve kariyer hedeflerinin incelenmesi
The investigation of the factors affecting the career development of women with disabilities and their career choices
  1. Tez No: 586709
  2. Yazar: AHMET TAYFUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı engelli kadınların kariyer gelişimini etkileyen faktörlerin ve kariyer hedeflerinin incelenmesidir. Bu bağlamda nitel araştırma, fenemenolojik deseninde görüşme tekniği kullanılarak desenlenmiş olup yarı yapılandırılmış görüşmelerColaizzi (1978)'nin tanımlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ve içerik analizi yöntemine göre analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcılar bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, süreğen engelli olmak üzere dört kategoride altışar kişi alınmıştır ve bu altı kişinin de 3'ü çalışan 3'ü ise öğrenci kategorisinde seçilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre engelli bireylerin kariyer seçiminde, aile yönlendirmesi ve ilgi duyduğu alan ve engeli için sorun oluşturmama gibi etkenlerin rol oynadığı bulunmuştur. Bununla beraber bu etkenlerin farklı engel gruplarda farklı şekillerde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Katılımcıların kariyer öncesi ve sürecinde danışmanlığa ihtiyacı olduğu çalışmanın diğer bir bulgusudur. Ek olarak katılımcıların kariyerlerinde toplumsal cinsiyet rolünün etkisinden ziyade engel durumunun kariyerde etkili olduğu diğer bir bulgudur. Katılımcıların genel olarak görüşleri incelendiğinde çeşitli ön yargılarla doğrudan veya dolaylı olarak karşılaştıkları söylenebilir. Katılımcıların çoğunun ya mesleklerinde ya da akademik olarak kendilerini geliştirmek istemeleri de ayrı bir bulgu olarak verilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting career development of women with disabilities and their career goals. In this context, the study was designed according to phenomological design by using interview method in qualitative research design and the data were analyzed according to Colaizzi (1978) descriptive phenomenological analysis method and content analysis method.Participants participated in the study consists of six subjects for four categories as physical disable, visually disable, hearing-disable, permanent-disable. Three of them were selected in employed category and three of them were selected in the student category. According to the findings of the study, it was found that factors such as family orientation and suitablity of the area with their disability, the area of interest of them played a role in career choice of disabled individuals. However, it has been observed that these factors can be seen in different proportionsfor different disabled groups. Another finding of the study is that the participants need counseling before and during the career. In addition, it is another finding that their disabilityis effective in the career choice rather than the effect of gender role in the careers of the participants. When the opinions of the participants are examined in general, it can be said that they are faced with various prejudices directly or indirectly. Many of the participants' wishes to improve themselves either in their profession or academically may be given as a additional finding of this study.