Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile Antalya'da turizm sektöründe çalışan genç erişkinlerin çocukluk çağı olumsuz yaşam deneyimleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of relationship between childhood negative life experiences and resilience in the Akdeniz University School of Medicine Students and young adults working in tourism sector in Antalya
  1. Tez No: 586793
  2. Yazar: ŞENAY MEVLİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çocukluk döneminde çocuğa yönelik kötü muamele ve hane içi işlev bozuklukları, sonuçları erişkinlik dönemine uzanan, çoğu zaman kişiyi yaşam boyu etkileyen birçok soruna yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenimini sürdüren 18-24 yaş arasındaki üniversite öğrencilerinin ve turizm sektöründe çalışan aynı yaş grubundan genç erişkinlerin çocukluk çağı olumsuz yaşam deneyimleri (ÇÇOYD) ve psikolojik sağlamlık (pozitif benlik saygısı, pozitif dünya görüşü, pozitif gelecek algısı) düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) öğrencilerinden 18-24 yaş aralığında olup gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 480 kişi ile Antalya'da turizm sektöründe çalışan 18-24 yaş aralığında olup gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 370 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya toplamda 850 kişi katılmıştır. Araştırmanın türü,tanımlayıcı araştırma grubuna girmekte olup; araştırmada anket formu kullanılmıştır. Çalışmada, psikolojik sağlamlık düzeyini belirlemek için güçlük kriteri olarak 'Çoçukluk Çağı Olumsuz Yaşam Deneyimleri' kullanıldı. Olumsuz yaşam deneyimlerini belirlemek için 'The Adverse Childhood Expriences (ACE) Questionnaire'den adapte edilen Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşam Deneyimleri Araştırması soru formu kullanıldı. Çalışmada psikolojik sağlamlığı belirlemek için yeterlilik ölçütü olarak Bilişsel Üçlü Envanter (BÜE) kullanıldı. Sonuç olarak; ÇÇOYD sıklığının oldukça yüksek olduğu, turizm sektöründe çalışan genç erişkinler arasında ÇÇOYD sıklığının Tıp fakültesi öğrencilerinden daha da yüksek olduğu saptanmıştır.Çocuğa yönelik kötü muamele ve hane içi işlev bozukluklarının tüm parametreleri psikolojik sağlamlık düzeyi ile negatif yönde ilişkilidir.Birden fazla ÇÇOYD'ne maruz kalmak ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında negatif bir ilişki vardır.Çocukluk çağında spor, müzik, resim gibi bir aktivite ile ilgilenmek ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Childhood maltreatment and household dysfunctions lead to many problems that extend outcomes to adulthood, often affecting a person for life.The aim of this study was to determine the levels of negative life experiences and resilience (positive self-esteem, positive world view, perception of positive future) of university students aged between 18-24 who are at Akdeniz University and young adults of the same age group working in tourism sector. A total of 480 students of Akdeniz University Faculty of Medicine (AÜTF) aged 18-24 who agreed to participate in the study voluntarily and 370 persons aged 18-24 who worked in the tourism sector in Antalya were included in the study. A total of 850 people participated in the study. The type of the research was in the descriptive research group and a questionnaire was used in the research. In the study, 'Childhood Adverse Life Experience' was used as the difficulty criterion to determine the level of resilience. In order to determine the negative life experiences, 'The Childhood Negative Life Experiences Questionnaire' which was adapted from 'The Adverse Childhood Experiences (ACE) Questionnaire was used. In the study Cognitive Triple Inventory was used as a criterion of competence to determine resilience. As a result; the frequency of adverse life experience in childhood is quite high.Among the young adults working in the tourism sector, the frequency of adverse life experience in childhood higher than the students of the Faculty of Medicine.All parameters of child maltreatment and household dysfunctions are negatively correlated with resilience.There is a negative relationship between exposure to more than one adverse life experience and resilience. In childhood, there is a positive relationship between engaging in an activity such as sports, music and painting and psychological stability.