Ordu kenti parklarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Examining of Ordu city parks in terms of landscape architecture
- Tez No: 586799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde kent yaşamının monotonluğundan ve yoğun iş temposundan bunalan insanlar, günlük yaşam içerisinde rekreasyonel aktiviteler yapmalarına olanak sağlayacak açık ve yeşil alanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Açık-yeşil alan sistemi içerisinde bulunan parklar; hizmet alanları, yaş grupları, ideal büyükleri bakımından farklılık göstermekle birlikte kentlinin günlük yaşam kalitesine katkılar sağlamakta ve ihtiyaçlara göre şekillenmektedir. Bu çalışmada; Ordu kenti, Altınordu ilçesinde bulunan 78 adet parkı peyzaj mimarlığı bakış açısıyla irdelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak TS 9111 ve TS 12576 standartları referans alınarak hazırlanmış olan arazi gözlem formu ile park ve içerisinde bulunan donatı elemanları değerlendirilmiştir. Parkların büyüklükleri ile bulundukları mahallelerin nüfusları oranlanmış, kişi başına düşen park alanı, olması gereken ve ihtiyaç duyulan park alanı tespit edilmiştir. Kalite bakımından parklar; büyüklükleri, konumları, alan kullanım çeşitlilikleri, zemin durumları, donatı elemanları, bakım-onarım durumları ve özel gereksinimli insanların kullanımı yönünden puanlandırılmış, mevcut kalite düzeyleri ortaya konulmuştur. Arcmap 10.0 programı aracılığıyla 1/1000 ölçekli uygulama imar planına noktasal konumları işlenmiş olan parklara, 400 m yarıçaplı noktasal etkili hizmet alanları oluşturularak parkların ulaşılabilirliği tespit edilmiş ve haritalandırılmıştır. 173 kişi ile bire bir anket uygulaması yapılarak kullanıcıların en çok hangi parkı kullandıkları, memnuniyet düzeyleri ve parklarda karşılaştıkları olumsuzluklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kişi başına 2,40 m² park alanı düştüğü tespit edilen Altınordu'da, toplamda 416.575 m² park alanı bulunduğu ve standarda ulaşılması adına 15.620 m² alanın daha park olarak değerlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Mevcut parkların etkili hizmet alanlarının bulundukları mahalleleri büyük oranda kapsadığı ve ulaşılabilir oldukları görülmüş ve anket sonuçlarına göre kullanıcıların mahalle parklarındansa kıyı parklarını daha çok tercih ettikleri görülmüştür. Son olarak elde edilen tüm veriler ışığında tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people who are overwhelmed by the monotony of urban life and busy work tempo need clear and green areas to allow them to do recreational activities in daily life. The parks within the open-green area system enable people to have recreational and recreational activities, including active and passive character. Parks; service areas, age groups, varying in terms of the ideal grand, contributes to the daily life of the urban people and are shaped according to needs. In this study; the aim of this study is to examine 78 parks in the Altınordu district of Ordu city. For this purpose, the parks areas are divided according to their function, determination of the amount of parking areas per person in the neighborhood scale, the activities that can be done, the use of safety, disabled use, planting, use according to climates, harmony with the environment, quality criteria and user satisfaction were exanimated. In this context; the field observation form and parks and equipment included in it have been evaluated with reference to TS 9111 and TS 12576 standards. The sizes of the parks and the population of their neighborhoods were measured and the amount of parking areas per person, the amount required and the amounts needed were determined. Parks in terms of quality; They were rated for their size, location, range of use, ground conditions, equipment elements, maintenance-repair conditions and use of disabled individuals and current situations were put forward. With the help of Arcmap 10.0 program, point-to-point service areas have been constructed in the 1/1000 scale application development plan and the accessibility of the parks was determined and mapped by creating effective service areas with a radius of 400 m. One-to-one questionnaire was applied to 173 people and the questionnaires were evaluated through SPSS 16.0 package program, and users who used the park, satisfaction levels and the problems encountered in the parks were determined. In Altınordu where there is a 2.40 m² parks area per person, it is concluded that there is a total park area of 416.575 m² and 15.620 m² area should be considered as a park to reach the standard. It is seen that the effective service areas of the existing parks largely cover the neighborhoods where they are located and they are accessible and according to the results of the survey, it is seen that the users prefer coastal parks rather than neighborhood parks. Finally, in the light of all the data obtained, solutions were suggested for the problems identified.