Sanal mekânda araçsallaştırılmış kimlik ve bellek: Lazca örneği
Mediated identity and memories in virtual spaces: The case of Lazish
  1. Tez No: 586798
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışma iki ana izlek üzerinden bireylerin ulusal kimlikleri ve etnik kimlikleri üzerindeki sınırlılıklarının bellek, mekân ve iletişim teknolojileri bakımından değişimini incelemeye odaklanmıştır. Bu bağlamda öncelikle bellek, kimlik, aidiyet ve iletişim araçlarının bireyin gündelik hayatında sergilediği performanslar üzerindeki etkisi vurgulanmıştır. İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin değiştirdiği gündelik hayat pratikleri bireylerin kendilerini kurgulayışlarını da değiştirmiştir. İnsan davranışının üç belirleyeninden biri olan mekânın günümüzde yeni bir sahası vardır: sanal mekân. Sanal mekân, gerçek mekân ile içiçe geçmiş olan iletişim pratiklerini ve kimlik performanslarını barındıran bir alandır. İletişim teknolojilerinde yaşanan değişimin birey ve toplumların kendilerine ilişkin kurguları dönüştürdüğü savunulmaktadır. Bu bağlamda tez Lazlar örneğine odaklanmıştır. Etnik bir grup olan Lazların toplumsal ve bireysel belleklerinin, vatandaşlık performansları ile kesişiminin izlenebilir oluğu bu seçimi kolaylaştıran bir etkendir. Söz gelimi 90'lı yılların ortalarından itibaren ivmesi artan Laz Kültür hareketliliği ve Lazcaya olan ilginin yeni iletişim teknolojileri ile birlikte kazandığı popülerlik önemli bir izlence olmuştur. Lazlar makbul vatandaşlık performanslarından vazgeçmeden Laz kimliklerini sürdürecekleri yeni bir mecra bulmuşlardır. Sosyal medya platformları ile ortaya çıkmış olan yeni sanal mekânlar gündelik hayatı dinamiklerini değiştirmiştir. Lazların bellek, kimlik ve performansları da bu minvalde değişmiş, araçsalalşmıştır. Bu çalışmada etnografik yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focus on two main way at boundaries of memory, place and development of communication technologies effect on person's national identity and ethnic identity. Therefore study begin with the effect of memory, identity and communication tools on presentation of individuals in daily life. Development of the communication technologies are force a change on the everyday life practices and individuals construction of themselves. Nowadays there is another space for the place, which is essential determinant of the human behavior: virtual place. Virtual place is embodied with new communications practices and performances of identities on real places. Its suggested that with the thesis, we can see this changes on persons and communities constructions of themselves. On that account thesis, choose the focus on the case of Lazes. This case chosen because of the Lazes individual and collective memory and citizenship performances can be trace down. For example, it can be easily seen on between the Lazes culture movement, which are gain speed at the middle of ‗90's and become popular with new media technologies at the second decade of the millennium. Laz people find out a new place, where as they find new ways perform their Lazes identities without loses of their acceptable citizenship statues. New virtual places which are occur with social media, change all of the everyday life dynamics. Lazes memory, identities and performances changes with this axis. Ethnographic methods are mainly uses on this study.