Geçmişten günümüze muhayyer sünbüle makâmı
From past to present the maqam of muhayyer sünbüle
  1. Tez No: 586800
  2. Yazar: ONUR BEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, Türk müziği makâmlarından muhayyer sünbüle makâmının tarihsel süreç içerisindeki gelişimini, kuramcı ve müzikologların vermiş oldukları muhayyer sünbüle makâmı tarifleri ile bu makâmda bestelenmiş olan eserler arasındaki tutarlılığın tespit edilmesini ve bu makâmda bestelenmiş olan eserlerin tekrar notaya alınarak, incelenip yorumlanmasını amaçlamaktadır. Araştırmaya veri sağlamak amacıyla TRT klasik Türk mûsikîsi repertuvarı kullanılmıştır. Bu çalışmayla, muhayyer sünbüle makâmı repertuvarındaki eserler tekrar notaya alınmış, bu eserlerin müzikal analiz ve yorumları yapılarak, makâmın tarihsel süreç içinde geçirdiği gelişmin tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and interpret the development of maqâm of muhayyer sünbüle, one of the maqams of Turkish classical music, within the historical process, to determine the consistency between the composed works in maqâm of muhayyer sünbüle and maqâm of muhayyer sünbüle descriptions given by theorists and musicologists and thus notating the works composed in maqâm of muhayyer sünbüle again. In order to provide the required data for the research, TRT Turkish classical music repertoire has been used. With this research, the works in maqâm of muhayyer sünbüle have been notated again, by musical examination and interpretation of these works, determination of the development of maqâm of muhayyer sünbüle within historical process has been intended.