Müzik aracılığı ile ideolojik söylemin topluma aktarılması: 1 kasım 2015 genel seçimlerinde AK Parti ve HDP seçim şarkıları üzerine bir inceleme
Transferring ideological discourse to society through music: A study on AK Parti and HDP election songs in the november 1, 2015 general elections
- Tez No: 586812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Music, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toplumların tarihsel süreci ile birlikte var olan müzik ve söylem bir arada yaşaya gelmiştir. Müzikte yer alan ifade biçimleri aşk, sevgi, hüzün, mutluluk gibi duygu dünyasının yansıması olmuştur. İnsanı duygu dünyasına götüren müzik kimi zaman da ideolojiyi içinde barındırmıştır. Ağıtlar, türküler, uzun havalar şeklinde tarihsel yolculuğunu devam ettiren müzik, günümüzde Pop, Rock, Arabesk gibi yapıtlarla zenginleşmiştir. Siyasal iletişimde kullanılan yöntemlerden biri olan propaganda seçmen kitlelerin ikna edilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin içeriğinde yer alan ideoloji her türlü söyleme bir amaç yüklemiştir. Siyasal iktidarları elde etmek isteyen kişi ya da örgütler uzun soluklu seçim kampanyası düzenlemektedir. Bu seçim kampanyasında seçim otobüsleri ile her mahalle ve köye ulaşmaya çalışan bu siyasal yapılar müziği ideolojik olarak kullanmaktadır. Bunun için güncel ya da bilinen müzik parçalarını kendi hedef kitlelerine ulaşma amacıyla kendi ideolojilerine uygun bir hale dönüştürmektedir. Bu dönüşüm siyasal dilin daha ideolojik bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde ise örnek olay 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ak Parti ve HDP tarafından kullanılan müzik parçaları söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. İktidarda olan Ak Parti Muhafazakâr Demokrat seçmen kitlesine Milliyetçi söylem üzerinden seslenmeye çalışırken, Hdp ise Seküler Kürt Milliyetçiliği ideolojik söylemine Türkiye partisi olma söylemini ekleyerek propaganda faaliyetlerini konumlandırmıştır. HDP özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan ve büyük şehirlere göç eden Kürt vatandaşlara seslenmeye gayret etmiştir. 1 Kasım seçimlerinden önce ülkede yaşanan olaylar bu seçimi daha da önemli hale getirmiştir. Her iki partinin hedef kitlesi bir birine yakın olduğu için kendi seçmenlerini koruma ve yeni seçmenleri elde etme amacıyla müziği yoğun olarak kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
With the historical process of societies, the existing music and discourse came together. The expressions in music have been the reflection of the world of emotions such as love, love, sadness and happiness. Music, which takes people to the world of emotion, sometimes embodies ideology. Music, which continues its historical journey in the form of laments, folk songs and long weather, is now enriched with works such as Pop, Rock and Arabesque. As one of the methods used in political communication, propaganda is a very effective method for convincing the voter masses. The ideology in the content of this method has given a purpose to all kinds of discourse. People or organizations who want to obtain political power are organizing a long-term election campaign. In this election campaign, these political structures that try to reach every neighborhood and village by election buses use music ideologically. For this purpose, it transforms current or known music pieces into their own ideologies in order to reach their target audiences. This transformation is a more ideological reflection of political language. In this master's thesis, the case studies of music used by AK Parti and HDP in the November 1, 2015 elections were analyzed by discourse analysis method. Conservative Democrats in power, the AK Party Nationalist rhetoric while trying to call out to the electorate, while HDP secular Kurds have positioned their propaganda activities to Turkey, adding that the rhetoric of the party's ideological discourse of nationalism. The HDP endeavored to address Kurdish citizens living in Eastern and Southeastern Anatolia and migrating to big cities. The events that took place in the country before the November 1 elections made it even more important. Since the target groups of both parties were close to each other, they used music intensively in order to protect their voters and obtain new voters.