Sistemi meşrulaştırma aracı olarak popüler müziğin konumu: Powertürk Top 40 listesi müziksel metinler örneği
The position of populer music as system justification: The Top 40 list of Powerturk example of musical texts
  1. Tez No: 505259
  2. Yazar: RAMAZAN ERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Music, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kapitalizmin ortaya çıkması ile birlikte müzik bir duygulanım aracı olmaktan çıkarak, kapitalist ideolojinin taşıyıcısı haline gelmiştir. Popüler müzik de bu amaca hizmet eden ideolojik bir kültürel pratik olarak, kültürel alanda yer almaktadır. Popüler müzik üzerinden başat konumda olan sınıfların bağımlı sınıflar üzerindeki kurduğu tahakküme ilişkin süreçleri incelemeyi kendine problem edinen bu tez çalışmamız, kapitalizmin müzik üzerinden meşrulaştırılmasının müziksel alanda nasıl ve hangi unsurlar üzerinden gerçekleştirildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sosyal psikolojinin eleştirel bakış açısına haiz sistemi meşrulaştırma kuramı çerçevesinde kuramsal çerçevesini çizdiğimiz araştırmamızda, örneklem olarak seçtiğimiz Powertürk adlı müzik kanalının 17.03.2018 tarihli top 40 listesindeki şarkılar ve klipleri içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde ettiğimiz bulgura göre; popüler kültür aracılığı ile popüler müzik alanında meşrulaştırılamaya çalışılan kapitalist ideoloji, toplumsal yaşamda homojen ve uyutucu bir kültürün oluşmasına sebebiyet verecek şekilde; müziksel, dilsel ve kimliksel unsurlar aracılığı ile meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle video klipler tüketim odaklı kimliklilerin oluşmasına zemin hazırlayan stereotipleştirmeye dayalı rasyonalizasyon, kitlelerin manipülasyonunda kullanılan temel meşrulaştırma stratejisidir. Tüketim odaklı tasarlanan standardize ve rasyonalize edilmiş kalıplar ile denetime tabi tutulan kitlelerin dezavantajlı konumu korunmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of capitalism, music has been out of being an agent of emotion, and become the bearer of the capitalist ideology. In popular music there is a cultural field as an ideological cultural practice that serves this purpose. This thesis study, which sees itself as a problem in examining the process of domination over the dependent classes by the dominant classes over the popular music, aims to reveal how and what justification of capitalism over music is performed on the musical scene. In our research that we have drawn the theoretical framework within the framework of the theory of justification which is the part of critical perspective of social psychology with a critical perspective. As a sample the songs and clips of the top 40 list dated 17.03.2018 of Powertürk were chosen to analyse the content. According to our findings; the capitalist ideology which is tried to be justified in the field of popular music through popular culture will lead to the formation of a homogeneous and humble culture in social life; musical, linguistic and identity elements in order to be justified. In particular, stereotyping-based rationalization, which sets the stage for the formation of consumption-focused identities in video clips, is the basic justification strategy used in the manipulation of masses. With the standardized and rationalized patterns that is designed consumption oriented, disadvantaged position of the masses are exposed to be controlled has been tried to preserve.