Endüstriyel çatı uygulamalı bir güneş enerji santralinin teorik ve gerçek zamanlı enerji üretim değerlerinin incelenmesi ve ekonomik analizi
Investigation and economic analysis of real time and theoretical production values in an industrial roof applied solar power plant
- Tez No: 586814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR GÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Adıyaman/Kâhta; güneşlenme süresi ve radyasyon seviyesi bakımından oldukça yüksek olması nedeniyle enerji üretiminde önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Bu kapsamda Kâhta Organize Sanayi Bölgesi'nde imal edilen 177 kWp kurulu güçteki endüstriyel çatı üstü güneş enerji santrali, Ocak 2018'de devreye alınmış ve enerji üretimine başlamıştır. Bu çalışmada sanayi işletmeleri için çatı üstü GES projelendirilmesi, imalatının gerçekleştirilmesi ve uygulama ile teorik sonuçlarının analizi gerçekleştirilecektir. Tezde ilk olarak, Kâhta Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren endüstriyel çatı uygulamalı ve şebeke bağlantılı bu sistemin PVSyst programıyla benzetimi gerçekleştirilmiştir. Programa bölgenin meteorolojik değerleri ve tesisin koordinatları girilerek“Fotovoltaik”sistemin teorik üretim miktarları hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra sistemin performans değerleriyle sistemden oluşan kayıp değerleri incelenmiş ve şebekeye verilecek net üretim miktarları belirlenmiştir. Ardından otomatik sayaç okuma sistemi yardımıyla çeşitli zamanlarda nihai ve inverter çıkışı üretim miktarları ölçülmüştür. Yapılan bu ölçümlerde teorik değerlerle gerçek zamanlı değerlerin birbirine yakın olduğu incelenmiş, bu kayıplar hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Sonuç olarak PVSyst programı ile analiz edilen teorik üretim miktarları ile gerçek zamanlı üretim miktarlarının birbirine çok yakın değerler olduğu bu nedenle ileride kurulacak endüstriyel güneş enerji santralleri için fizibilite çalışmalarında kullanılabilecek sonucuna varılmıştır. Ayrıca yapılan ekonomik değerlendirmede enerji birim fiyatının 0,077$/kWh ve yatırım geri ödeme süresinin ise 2,3 yıl olduğu sonucuna varılmıştır. Yıllık 112,03 ton, sistemin ömrü boyunca toplam 3.360,77 ton karbon salınımı engellenecektir.
Özet (Çeviri)
The duration of sunshine and the high level of radiation have a significant potential in energy production in Adıyaman 's Kâhta district. Within this scope, the 177 kWp installed industrial roof-mounted solar power plant manufactured in the Kâhta Organized Industrial Zone of the Incorporated was commissioned in January, 2018 and started to produce electricity. In this study, it is aimed to design, manufacture and analyze the application and theoretical results of the roof-top PV project for industrial enterprises. In this thesis, firstly, this system with industrial roof application and network connected system which is operating in Kâhta Organized Industrial Zone is simulated with PVSyst program. By entering the meteorological values of the region and the coordinates of the plant, the theoretical production amounts of the photovoltaic system were calculated. In addition, the performance values of the system and the losses generated from the system were examined and the net production amounts to be given to the network were determined. Subsequently, the final and inverter output production quantities were measured at various times with the help of automatic meter reading system. In these measurements, it was examined that the theoretical values and real-time values were close to each other and extensive information was given about these losses. As a result, it is concluded that theoretical production quantities and real-time production quantities analyzed by PVsyst program are very close to each other and therefore can give real results for future industrial solar power plants. In addition, it was concluded that the unit price of energy was 0.077 $/kWh and the payback period was 2.3 years. 112.03 tons of carbon emissions per year will be prevented.