Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretimi potansiyelinin sürdürülebilirlik çerçevesinde SWOT Analizi yöntemiyle incelenmesi
Examination of the potential of production of electricity from solar energy by SWOT Analysis method within the frame of sustainability in Turkey
- Tez No: 648994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, sürdürülebilirliğin kavramsal boyutunun bütünüyle anlaşılmasını, sürdürülebilir pazarlama dahil tüm yönleriyle ele alınmasını, sürdürülebilirlik bilincinin oturmasını, Güneş enerjisinden elektrik üretimi uygulamalarının tabana yayılmasını, sürdürülebilirliğin Güneş enerjisi ile olan ilişkisi ile birlikte, spesifik olarak ticari ve endüstriyel binalarda çatıya entegre güneş enerji santrali (GES) uygulamalarının yaygınlaştırılmasını amaçlar. Bu amaç doğrultusunda, sektör ile ilişkili paydaşlara açık uçlu sorular hazırlanmış ve görüşmeler gerçekleştirimiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde edinilen bulgular, içerik analizi yöntemine göre tespit edilmiş ve Türkiye'nin çatı uygulamalı ticari ve endüstriyel binalarda GES potansiyelinin SWOT analizi ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, bu araştırmada gelecek açısından önemli iş modelleri ortaya çıkarılarak, güneş enerjisi sektöründe mevcutta var olan problemlere odaklanılmış ve potansiyel yatırımcılar için bir yol haritası olma konusunda özen gösterilmiştir. Sektör paydaşları ile yapılan mülakatlar doğrultusunda gerçekleştirilen SWOT analizi, bize bu tarz uygulamaların artık ülkemiz için çok büyük bir potansiyel oluşturduğunu, yatırım yapılabilir şartların meydana geldiğini ve ülkemiz ekonomisi açısından ne derece kıymetli olduğunu açık bir şekilde göstermiştir. Bu çalışma ile birlikte, her geçen gün artan enerji maliyetlerini, enerjide dışa bağımlılığı ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini sahip olduğumuz kuruluma müsait yüz binlerce ticari ve endüstriyel binaların kendi öz enerji ihtiyaçlarını, en bol enerji kaynağı olan güneşten üretiminin yaygınlaşmasının gerektiği tüm paydaşlara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to fully understand the concept of sustainability with its all dimensions including also the sustainable marketing, to maintain sustainability awaraness together with the relationship between sustainability and solar photovoltaic energy witht the promotion of solar rooftop photovoltaic power plant applications integrated on commercial with industrial buildings in Turkey. In this prospect, spesifically, in order to prepare the clear SWOT analysis regarding the potential of solar roof-top photovoltaic installations in Turkey, interviews which are open ended questions have been applied to stakeholders in solar industry. The results of interviews has been reported in detail and highlighted for some important participants's answers by using content analysis. Thanks to receiving the findings according to the comments of participants for each questions, the SWOT analysis has been created. In addition, the concept of sustainability is mentioned much more comprehensively due to the good undestanding of its concept by all people. Also, important business models are mentioned for the future by focusing on the existing problems in the solar industry because it aims to be a road map for potential investors. Thans to the detailed interview results with the SWOT analysis, this research obviously showed that solar photovoltaic energy is became a big requirement because of its competitive economy nowadays. Turkey has really big electricity production potential on commercial and industrial buildings mainly due to having really high number of available buildings and duration of sunshine by its geographic position with the aggressive installation costs. As a consequence, this research showed us solar installations are essential investments due to having great potential, feasible conditions and benefits of Turkey's economy related to dependecy on foreign energy sources. Hence, it has been explained to everyone that Turkey can get rid of destructive effects of climate change, foreign energy dependency and energy costs by installing solar to many available buildings.