Türk vergi mevzuatında tebliğ, denetim ve uzlaşma müesseselerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: Burdur ili örneği
Problems and solution proposals in the Turkish tax legislation system with the communication, auditing and concerning agreement: The ezample of Burdur province
- Tez No: 586834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyanın en yüksek refah düzeyine sahip ülkelerine bakıldığında, mali sistemlerinin de güçlü olduğu görülmektedir. Bu güce ulaşmak ve vergi kayıplarını minimize edebilmek için de denetime büyük önem verdikleri ve akabinde uzlaşma müessesesi aracılığıyla hızlı bir şekilde tahsilâtın yapılarak gereksiz iş ve işlemleri azaltmanın yanı sıra zaman kaybını da minimize ettikleri görülmektedir. Yapılan işlemlerin hüküm ifade edebilmesi için de tebligatın doğru bir şekilde yapılarak mükelleflere bildirilmesi ve mükelleflerin itiraz ve/veya dava haklarını kullanmak üzere belli bir sürenin kendilerine verilerek uygulamaya geçilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada vergi hukukunun önemli konuları arasında yer alan tebliğ, denetim ve uzlaşma düzenlemeleri ele alınmıştır. Bu kapsamda Burdur ilinde yer alan tebliğ, denetim ve uzlaşma müesseselerine muhatap olan sürekli ve süreksiz nitelikteki 252 mükellefe anket uygulanarak, elde edilen veriler bilgisayar paket programı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen temel bulgu, kanunların karmaşıklığı ve mükelleflerin vergi konusunda bilgi düzeylerinin noksanlığı bağlamında mükelleflerin işlemlerini yürütmek için bilmese de kanunları kabul edip, mümkün olduğunca az vergi ödemek adına menfaatleri doğrultusunda vergiden kaçınarak, denetimler sonucunda karşılaştığı sorunları kısa yoldan uzlaşma müessesesi ile çözümleme yoluna gittiğidir
Özet (Çeviri)
Looking at the countries with the highest wealth levels in the world, their financial systems are also strong. In order to achieve this power and to minimize tax losses, it is seen that they attach great importance to auditing, and then they can be collected through the settlement system quickly, minimizin gun necessary work and transactions as well as minimizing waste of time. In order for the transactions made to be effective, the notification must be made correctly and notified to the tax payers and a certain period of time should be given to them to use their rights of appeal and / orlitigation. Inthisstudy, communiqué, auditing and reconciliation arrangements, which are among the important issues of tax law, are discussed. Within this scope, a questionnaire was applied to 252 tax payers who were in contact with the communiqués, auditing, reconciliation in stitutions in Burdur province and the data obtained were analyzed with a computer package program. The main finding of theresearch is to solve the problems faced by the audits as a result of the audits in a short way, while accepting the laws and avoiding the taxes in line with their in terests in order to pay as little tax as possible, although they do not know to carry out the transactions of the taxpayers in the context of the complexity of the law sand the lack of knowledge level of the taxpayers.