Matbaa teknolojilerinin grafik tasarım uygulamalarına yansıması
Reflection of printing technologies on graphic design applications
  1. Tez No: 586833
  2. Yazar: RAİF SADIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Teknik Eğitim, Typography, Technical Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tarihsel süreç içerisinde baskı teknolojileri grafik tasarım sürecinde önemli rol oynamıştır. Teknolojik gelişmeler grafik tasarım üzerinde kalite, çeşitlilik, kolaylıklar gibi unsurları sağlamasının karşın baskı hazırlık aşamalarını teknik detaylar ile karmaşık hale getirmiştir. Görsel İletişimin ana unsurlarından biri olan basılı ürünlerde; iletinin alıcıya etkili bir şekilde ulaşabilmesi için tasarımın baskı teknolojilerinden faydalanılarak oluşturulması gerekir. Tasarımcının matbaa teknolojileri üzerindeki yeterliliği ürünü sonuçlandırmada önemli bir rol oynamaktadır. Baskı teknolojilerinin yanı sıra baskı öncesi aşamaların yapıldığı fiziki şartlar ve teknolojik donanımlar ürünlerin istenilen düzeylere ulaşılmasında önemli bir etkendir. Baskı sırasında karşılaşılan tasarımcıdan kaynaklı problemlerin çözümlerine de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Printing technologies played a historically important role in the graphic design process. Technological developments provide elements such as quality, diversity, and convenience on graphic design; however, it has complicated the technical preparation with the technical details. In order for the message to reach the recipient effectively, the design must be created using printing technologies in printed products which is one of the main elements of visual communication. The designer's competence in printing technologies plays an important role in finalizing the product. In addition to the printing technologies, the physical conditions and technological equipment in which the pre-press stages are made are an important factor in achieving the desired levels of the products. It also sheds light on the solutions of the designer's problems encountered during printing.