Controversial nature of nuclear energy in Turkey: An exploratory analysis
Türkiye'de nükleer enerjinin tartışmaşı doğası: Keşifsel bir analiz
- Tez No: 586838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Energy, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Türkiye'nin enerji bağımlılığını sona erdirmek, arz güvenliği sağlamak ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için nükleer enerji üretim tesisleri inşa etmeyi savunuyor. Bu, çevresel bozulma ve nükleer atıklarla ilgili endişeler temelinde sivil toplumdan şiddetli bir tepki doğurdu. Bu nedenle nükleer enerji politik bir çatışma konusu haline geldi. Bu tez, yüz yüze görüşmelerden elde edilen verilere, ikincil ve birincil veri analizlerine dayanarak nükleer enerji konusundaki çatışmayı analiz etmektedir. Çatışmanın analizi sivil toplumun ve hükümetin nükleer enerji konusundaki çatışmaya bütüncül bir çözüm bulmanın yolunu açabilecek ortak bir endişeye sahip olduğunu ortaya koydu. Türkiye'de nükleer enerji konusundaki çatışmayı paydaş teorisi, iletişim teorisi, yapısal şiddet teorisi ve insan ihtiyaçları teorisi ile açıklayarak önceki kritik uyuşmazlık analizi ve çözümü çalışmaları üzerine inşa ediyorum. İnsan ihtiyaçları teorisi, karşılanmayan ihtiyaçların çatışma tırmanışındaki rolünü açıklar. Yapısal şiddet ve paydaş teorileri, karar alma mekanizmasındaki ve düzenleyici çerçevedeki eksikliklerin nükleer enerji konusundaki çatışmayı nasıl tırmandırdığını açıklıyor. Temas teorisi, taraflar arasında iletişim eksikliğinin karşılıklı anlayışı engellemedeki rolünü açıklar. Temel uyuşmazlık analizi ve çözümü araçlarını kullanan analizim, siyasi karar alıcıların nükleer enerji politikasını yürütürken bu konudaki uyuşmazlıkla nasıl başa çıkılabileceğine işaret eden bir takım yollar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish government advocates to construct nuclear power production facilities to end Turkey's energy dependency, to ensure supply security and achieve development goals. This sparked a severe reaction from the civil society on the grounds of concerns over environmental disruption and nuclear waste. Therefore, nuclear energy has become a matter of political conflict. This thesis analyzes the conflict over nuclear energy based on data obtained by face-to-face interviews, secondary and primary data analyses. The analysis of the conflict revealed that the civil society and the government have a common concern which might provide the way to find an integrative solution to the conflict over nuclear energy. I build on previous critical studies of conflict analysis & resolution by explaining the conflict over nuclear energy in Turkey through stakeholder theory, contact theory, structural violence theory and human needs theory. Human needs theory explains the role of unmet needs in conflict escalation. Structural violence and stakeholder theories explain how deficiencies in decision-making mechanism and regulatory framework escalate the conflict over nuclear energy. Contact theory explains the role of lack of contact between parties in preventing mutual understanding. My analysis, using canonical tools of conflict analysis and resolution, suggests a number of avenues for action to address these conflicts posing a risk of impasse or hardcore policy imposition in carrying nuclear energy policy.