Azo boyaların bozunmasında ultrases ve operasyonel parametrelerin etkisinin incelenmesi
Investigation of ultrasound and operational parameters on degredation of azo dyes
  1. Tez No: 586846
  2. Yazar: BURCU AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Asit kırmızı 66'nın (AR66) persülfat (PS) ve Fe2+ iyonları ile bozunması 40 kHz ultrasonik etki (US) varlığında ve ultrasonik etki olmadan çalışılmıştır. Ultrasonik etki uygulanmadan yapılan çalışmalarda 0,1 mM AR66 için, optimum [Fe2+] : [S2O82-] : [AR66] molar oranı, 3:10:1 bulunmuştur. Reaksiyon hız sabiti 1,656x10-2 dk-1 bulunmuştur. % 94,54 renk giderimi tespit edilmiştir. Ultrasonik etki altında yapılan çalışmalarda 1:1:1 molar oranı sabit tutularak pH, ultrasonik güç ve sıcaklık gibi etkenlerin, reaksiyon hız sabitine ve renk giderimine etkisi incelenmiştir. US etki altında yapılan denemelerde, 156 W ultrasonik güce, pH 1,53 değerinde en yüksek renk giderimi yüzdesine ve reaksiyon hızına ulaşılmıştır. Uygulanan US gücünün ve reaksiyon sıcaklığının artışı, reaksiyon hızını ve renk giderimini önemli ölçüde arttırmıştır. Bozunma reaksiyonlarının takibi, çeşitli zaman aralıklarında alınan numunelerin UV spektrofotmetrede, 506 nm'de absorbanslarının ölçümü ile takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Degradation of acid red 66 (AR66) with persulfate (PS) and Fe2+ ions was studied in the presence of 40 kHz ultrasonic effect (US) and without ultrasonic effect. In studies without ultrasonic effect, the optimum [Fe2 +]:[S2O82-]:[AR66] molar ratio for 0.1 mM AR66 was found to be 3:10:1. The reactin rate constant was found to be 1,656x10-2 min -1. 94,54 % color removal was determined. In studies with ultrasonic effect, the effect of factors such as pH, ultrasonic power and temperature on reaction rate constant and removal of color were examined by keeping the 1:1:1 molar ratio constant. In the experiments performed under the effect of US the highest color removal percentage and reaction rate were observed to 156 W ultrasonic power at pH 1.53. The increase of applied US power and reaction temperature significantly increased reaction rate and removal of color. The degradation reactions were monitored by measuring the absorbance of the samples taken at various time intervals in UV spectrophotometer at 506 nm.