Ortaokul öğrencilerinin grafik okuryazarlık becerileri ve karşılaştıkları zorluklar: Daire grafiği örneği
Graphic literacy skills and challenges to secondary school students: Pie graph example
- Tez No: 586849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDEMİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin grafik okuryazarlık becerilerinin daire grafiği örneği ile incelenmesi, daire grafiği okuma ve yorumlama aşamalarında karşılaştıkları zorlukların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla verileri okuma, veriler arasını okuma ve verilerin ötesini okuma olmak üzere üç seviyede daire grafiği okuryazarlık becerileri tanımlanmıştır. Bu becerileri değerlendirmek amacıyla toplam 10 adet çoktan seçmeli veya açık uçlu daire grafiği sorusu hazırlanmıştır. Uygulama çalışması Mersin ili Tarsus ilçesindeki bir devlet okulunda 8. sınıf öğrencileri ile 2018-2019 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Uygulamalar klinik görüşme tekniği ile yapılmış, araştırmaya ait bulgular ise hem nitel hem de nicel olarak sunulmuştur. Araştırma bulguları öğrencilerin verileri okuma düzeyinde genel olarak zorluk yaşamadığını, veriler arasını okuma düzeyinde matematiksel ön bilgilerin ve işlem becerisinin devreye girmesinin öğrencileri zorladığını, verilerin ötesini okuma düzeyinde ise öğrencilerin grafiklerdeki ilişkileri açıklamakta ve verileri temsil etmeye en uygun grafik türünü belirlemekte zorlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the graphic literacy skills of secondary school students with the example of pie graph, and to determine the difficulties they face in reading and interpreting the pie graph. For this purpose, pie graph literacy skills were defined at three levels: reading data, reading between data and reading beyond data. In order to evaluate these skills, a total of 10 multiple choice or open-ended pie graph questions were prepared. The study was conducted with 8th grade students in a public school in Tarsus district of Mersin in 2018-2019 academic year. Mixed research method was used in the study. Applications were made by clinical interview technique and the findings of the research were presented both qualitatively and quantitatively. The findings of the study indicated that the students had no difficulty in reading the data in general, that the mathematical preliminary information and processing skills were used at the reading level between the data forced the students, and in the reading level beyond the data, it was difficult for the students to explain the relationships in the graphs and determine the most appropriate graph type to represent the data.