Fetal cell-free DNA tayinine yönelik genosensör çalışması
Genosensor study for cell-free fetal DNA detection
  1. Tez No: 586904
  2. Yazar: UMUT KÖKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TULİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
21. yüzyılın laboratuvar teknolojisi olan biyosensörler klasik yöntemlere kıyasla sahip oldukları avantajlar sebebiyle yoğun ilgi görmektedir. Genetik analizlerde kullanılan biyosensörlere genosensör adı verilmektedir. Genosensörler rutin genetik analizler ile karşılaştırıldığında, polimeraz zincir reaksiyonuna (PCR) ve jel elektroforezi gibi zaman alıcı ve maliyetli işlemleri gerektirmemektedir. Bu çalışmanın amacı, maternal kandaki“cell-free”fetal DNA'dan paternal mutasyon tayini için nanopolimer bazlı genosensör ile yeni bir prosedür geliştirmektir. Kuvars-kristal mikrobalans (QCM) ve biyosensör teknolojilerini kullanılarak β-talasemi IVS1-110 mutasyonun analizine uygulanmıştır. Bu amaçla, mutasyona ait problar genosensör elektrodu üzerine Poli Hema-MAC nanopolimeri aracılığıyla bağlandı ve daha sonra örnekler tespit amacıyla çalışma hücresine eklendi. Genosensörün optimizasyon, karakterizasyon, duyarlılık ve özgüllük çalışmaları yapıldı. Geliştirilen biyosensör, yüzeyine bulunan proba özgül olarak fetüsün paternal mutasyon varlığını ortaya koyabilmektedir. Rutinde kullanılan geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında, daha düşük maliyetli, hızlı sonuç verebilen, özgüllüğü ve saptama etkinliği yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Biosensors, the laboratory technology of the 21st century, have received great interest due to their advantages over conventional methods. Biosensors used in genetic analysis are called genosensors. Genosensors do not require time-consuming and costly procedures such as polymerase chain reaction (PCR) and gel electrophoresis as compared to routine genetic analysis. The aim of this study is to develop a new procedure with nanopolymer based genosensor for the determination of paternal mutation from cell-free fetal DNA in maternal blood. β-thalassemia IVS1-110 mutation analysis was performed using quartz-crystal microbalance (QCM) and biosensor technologies. For this purpose, the probes of the mutation were immobilized on the genosensor electrode surface by means of Poly Hema-MAC nanopolymer and then samples were added to the working cell for detection. Optimization, characterization, sensitivity and specificity studies of the genosensor were performed. The developed biosensor can detect the presence of paternal mutation of the fetus specific to the probe on its surface. Compared with the traditional methods used in routine, it was found to be more cost-effective, faster, with high specificity and detection efficiency.