Boşanmış aile çocuklarındaki uyum problemleri: Ortak ebeveynlik açısından bir inceleme
Adjustment problems of divorced families childrens: Examination from coparenting perspective
  1. Tez No: 586912
  2. Yazar: EBRU KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TELAT GÜL ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, boşanma sonrası çocuklarda görülebilen uyum problemlerini ortak ebeveynlik açısından incelemektir. Bu amaçla 10-18 yaş arası 370 katılımcıya Ortak Ebeveynlik Davranışları Ölçeği ve 10-18 Yaş Grubu Gençler için Kendini Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre boşanmış aile çocuklarının içe yönelim ve dışa yönelim problemleri ile anne ebeveynliği, baba ebeveynliği ve ortak ebeveynlik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. İçe yönelim problemleri ile cinsiyet arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Dışa yönelim problemleri ile yaş arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. İçe yönelim problemleri üzerinde cinsiyet, anne ebeveynliği ve baba ebeveynliğinin yordayıcı etkisi söz konusudur. Dışa yönelim problemleri üzerinde yaş, anne ebeveynliği ve baba ebeveynliğinin yordayıcı etkisi söz konusudur. Ortak ebeveynliğin davranış problemleri üzerinde etkisi bulgulanmamıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine the behavior problems of childrens after parental divorce in perspective of co-parenting. For this purpose 370 participants between the ages of 10-18 years were surveyed Co-Parenting Behavior Scale and also Self-Assessment Scale were surveyed for the 10-18 ages group of youngs. There is a significant and negative relationship between behavior problems( inernalazing and externalazing) and coparenting, mothering and fathering. The relationship between internalazing problem and gender is significant. There is a positive and significant relationship between age and externalazing problems. Mothering and fathering have an significant effect on internalazing and externalazing problems. Coparenting has not effect on the behavior problems. Gender has an significant effect on the internalazing problems and age has an significant effect on the externalazing problems.