Oral antikoagülan bilgi testinin türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
The investigation of validity and reliability of the turkish version of the oral anticoagulant knowledge test
- Tez No: 586911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 'Oral Antikoagülan Bilgi Testi'nin (OAKBT) Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, İstanbul'da bir eğtim ve araştırma hastanesinin antikoagülasyon polikliniğinde en az 6 aydır varfarin kullanan 18 yaşından büyük hastalarda gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik ve klinik verileri toplanmıştır. OAKBT'nin Türkçe versiyonunun Kuder Richardson katsayısı ve test-tekrar test güvenilirliği kullanılarak iç tutarlılığı değerlendirilmiştir. Rosendaal tarafından geliştirilen yöntem kullanılarak hastaların terapötik aralıkta kalma süresi (TTR) hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda yer alan 240 hastanın (133 kadın) yaş ortalaması 59,83±11,93 (26-90) olarak hesaplanmıştır. Ortalama OAKBT skoru 14,19±3,01 olarak hesaplanmıştır. Hastaların yaklaşık yarısının (%47,5) TTR değerlerinin %50'nin altında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study is to evaluate the validity and reliability Turkish version of the Oral Anticoagulation Knowledge Test. Methods: This study was conducted at outpatient anticoagulation service in patients aged older than 18 years who had been used warfarin at least 6 months. The demographic and clinical data of the patients were collected. The internal consistency by using Kuder Richardson coefficient and test-retest reliability of the Turkish version of OAK test were assessed. Patients' time in therapeutic range (TTR) was calculated by using the method developed by Rosendaal. Results: The mean age of the 240 patients (133 female) was 59.83±11.93 (26-90) years. The mean score of OAK test was calculated as 14.19 ± 3.01. Almost half of the patients (47.5%) had TTR values