Cam esaslı dolgu geometrisinin Poliamid 6' nın kristallenme davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of effect of glass based filler geometry on the crystallizatıon behavior of Polyamide 6
- Tez No: 586926
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, katkısız poliamid 6 (PA6) polimerinin ve farklı tipte (kırpık elyaf, cam boncuk, yassı ve koza tipi elyaf) ve %30 oranında cam esaslı katkı içeren poliamid 6 (PA6) kompozitlerinin kristallenme davranışları nonizotermal şartlarda diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile incelenmiş ve kinetik parametreler Ozawa, Avrami ve Liu-Mo modelleriyle belirlenmiştir. Numunelerin kristalizasyon aktivasyon enerjileri ise Kissenger modeli ile hesaplanmıştır. Çalışmalarda kullanılan PA6 kompozitlerinin ve katkı içermeyen PA6 polimerinin mikro yapı özellikleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda, cam esaslı katkı ilavesinin PA6'nın kristallenme prosesini kolaylaştırdığı ve kristallenme hızını arttırdığı tespit edilmiştir. En büyük etki cam boncuk katkılı numunelerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, crystallization behavior of polyamide 6 (PA6) and PA6 composites, including various types of glass based fillers (such as glass fiber, glass bead, flat and cocoon type fiber) at the rate of %30, were investigated under non isothermal conditions by differential scanning calorimetry (DSC) and kinetic parameters were determined by Ozawa, Avrami and Liu-Mo models. Crystallization activation energies of the samples were calculated with Kissenger model. Micro structural features of PA6 and PA6 composites used in this study were investigated with scanning electron microscopy (SEM). As a result of these studies, it was determined that glass based fillers increase the crystallization rate. Glass bead filler has got the biggest effect on crystallization rate