Günümüz gençlik sanat hareketlerinde stencil
Stencil in modern youth art movements
  1. Tez No: 586928
  2. Yazar: HANİFE USTA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sokaklar; kamuya açık, sanatın üretildiği, sergilendiği mekânlar olması sebebiyle sanatın çok yönlü, özgür ve muhalif yapısına ev sahipliği yapmaktadır. Kamusal alanlarda ifade özgürlüğü sunan stencil hareketinin varoluş felsefesi, sanat eserlerini galeri ve müzelerden kurtarmak, sokakların dili olan stencil ile yeni bir ifade biçimi oluşturmaktır. Çalışma kamusal mekânlarda yer alan sanat eylemleri içerisinde var olan stencilin farklı sanat disiplinleri ile olan etkileşimleri, benzerlikleri ve farkındalıklarını belirlemek amaçlı bir veri elde etmemizi amaçlamaktadır. Araştırmanın merkezinde stencil hareketi tarihsel ve teknik süreçte değerlendirilmiş, Türkiye'de ve dünyadaki stencil aktivistlerinin eserleri analiz edilmiştir. Bu alanda Banksy eserlerinin toplumsal sosyo-politik problemlere karşı dünyada yarattığı farkındalık Banksy'i stencil hareketinin kült kahramanı olarak karşımıza çıkarmıştır. Sanatın amaç ve araç olarak kamusal mekânlarda vücut bulduğu stencil hareketinin dünyada ve ülkemizdeki sokak aktivistlerinin oluşturdukları metaforlar çeşitli açılardan çözümlenmiş,“sanatın siyaseti”ve“siyasetin sanatı”kavramları stencil hareketi üzerinden ele alınmıştır. Stencil'in muhalif olma ve topluma önderlik etme gibi misyonlar üstlenerek sokakların dinamizmi üzerindeki yarattığı etkiler önemli bulunmuştur. Duygularını düşüncelerini özgürce ifade etmeye daha cesaretli olan gençler toplumdaki olaylara duyarlılıklarını belki de en güzel, en masum, en zararsız anlatım dili olarak stencili seçerek sanatın içeriğine yeni anlamlar kazandırmışlardır.
Özet (Çeviri)
Streets that open to public and being aplace that art is produced and exhibted are home to a versatile, free and opposing structure of art. The philosophy of existence of the stencil movement, which offers freedom of expression in public spaces, is to save artworks from galleries and museums, and to create a new form of expression with the language of the streets with stencil movement. The aim of this study is to obtain data to determine the interactions, similarities and awareness of the stencil's existing art activities in public spaces with different art disciplines. This sutdy focus on stencil movement in the evaluated the historical and technical processes and Stencil works of activists in Turkey and around the world were analyzed. Banksy's works in this field has made Banksy the cult hero of the stencil movement with the awareness of Banksy works in the world against social socio-political problems. The metaphors of the street activists in the world and in our country that the stencil movement, which art embodies in public spaces as its purpose and means, were analyzed from various angles, and the concepts of“politics of art”and“art of politics”are discussed through the stencil movement.Stencil's influence on the dynamism of the streets by undertaking missions such as being dissent and leadership in society was reagrded significant. Youngs are more courageous to express their feelings freely, giving new meaning to the content of art by choosing their sensitivity to the events in the society as the most attractive, most innocent and harmless language of expression.