Risk iştahının pay getirileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of risk appetite on stock returns
  1. Tez No: 586929
  2. Yazar: DİLARA DEMİREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pay getirilerinin tahmin edilmesi, finans literatüründe en çok araştırılan konulardan biridir. Piyasada işlem yapan yatırımcıların davranışlarını ve pay getirileri ile ilişkisini davranışsal finans çerçevesinde inceleyen çeşitli araştırmalar mevcuttur. Yatırımcıların karar almasında etkili psikolojik faktörlerin temeli yatırımcı duyarlılığı olup bu çalışmada risk iştahı endeksi yatırımcı duyarlılığı temsilcisi olarak kabul edilmiştir. Bütün yatırımcıların amacı, riski göz önünde bulundurarak toplam getiriyi artırmaktır. Risk iştahı, yatırımcıların risk taşıma istekliliği olarak tanımlanmakta ve finansal piyasaların performansında belirleyici bir faktör olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, finansal piyasalarda riskin bir göstergesi olarak ülkemizde Aralık 2008 tarihinden itibaren hesaplanan Risk İştahı Endeksi (RİSE) ile pay getirileri arasında bir ilişkinin olup olmadığı ve varsa bu ilişkinin derecesinin belirlenmesidir. Yerli yatırımcılar için değişim metodu ile hesaplanan RİSE bağımsız değişken olarak kullanılmış ve BİST 100 endeksindeki değişim modele açıklayıcı değişken olarak dahil edilmiştir. Ocak 2009 - Ocak 2019 döneminde borsada işlem gören paylar, piyasa değerlerine göre sıralanmış ve en düşük piyasa değerine sahip %10'un içerisinde kalan paylardan portföy oluşturulmuştur. Risk iştahının pay getirileri üzerindeki etkisi çoklu regresyon modeli ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, pay getirileri ile risk iştahı arasında çok güçlü olmayan, sınırlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forecasting stock returns is one of the most investigated issues in finance literature. There are various studies investigating the behavior of investors in the market and their relationship with stock returns within the framework of behavioral finance. Investor sentiment is one of the fundamental psychological factors influencing investors' decision-making and risk appetite. In this study, risk appetite is employed as a proxy of investor sentiment. The aim of investors is to increase total return by taking risk into consideration. Risk appetite, which has been accepted as a determinant of performance of international financial markets, can be defined as the amount of risk that investors are willing to take. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the risk appetite index -which is calculated in Turkey from December 2008 as an indicator of risk- in financial markets and stock returns. For domestic investors, RISE calculated by the change method is used as the independent variable and change in BIST 100 index is included as the second explanatory variable in the model. The stocks traded on the stock market in the January 2009 - January 2019 period are ranked according to their market values and a portfolio is formed from the stocks with the lowest market value of 10%. The effect of risk appetite on stock returns was analyzed by multiple regression model. Findings suggest that there ise a limited impact of risk appetite on stock returns.