Betonarme yüksek binaların TBDY-2018 kapsamında analizi
Analysis of reinforced concrete high buildings within the scope of TBDY-2018
- Tez No: 586945
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan betonarme yüksek binaların (BYB) incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yüksek yapı analizlerinde önemli noktalar literatür taraması ile incelenmiştir. Bu kapsamda yüksek bina sınıfı yapıların tarihsel gelişimi ve bu doğrultuda yüksek binaların taşıyıcı sistem tasarımı ve sınıflandırması ele alınmıştır. Yüksek bina sınıfı yapılara etkiyen yükler incelenmiştir. Bu yapılarda deprem yüklerinin en iyi şekilde etki edilmesi ve yapıya doğru bir şekilde etki etmesi mevcut yönetmeliklere göre etki ettirildiğinden, yürürlükte bulunan yönetmelikler incelenmiş ve eksiklikleri vurgulanmıştır. Yüksek yapıların analizinde kullanılan yönetmeliklerin tarihsel gelişimi ve bu yöndeki gereksinimler doğrultusunda atılan adımlar incelenmiştir. Ülkemizde ki eski ve yeni yönetmeliklerin yüksek yapılar için sınır ve farklılıkları ön plana çıkarılmış ve daha doğru analiz sonuçlarına varmak adına performans analizinin gereklilikleri anlatılmıştır. Mevcut yönetmeliğin yüksek bina sınıfına göre bina analiz adımları aşama aşama uygulanması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the reinforced concrete high buildings (RCHB) which are widespread in the world and in our country. To begin with, reviewing the literature is completed to see important points in the analysis of high structures. In this context, the historical development of high building class structures and the structural system design and classification of the high buildings are discussed. In addition, loads affecting high building class structures were examined. As the earthquake loads applied to high building class structures are calculated in the best way and the accurate action is made according to the current regulations, the current regulations are examined and their deficiencies are emphasized. The historical development of the regulations used in the analysis of high structures and the steps taken in line with the requirements in this direction were examined. The limits and differences of the regulations in our country for high buildings are highlighted. Lastly, the requirements of performance analysis are explained in order to achieve more accurate analysis results. The implementation of the existing regulation according to the high building class is shown in the stages of building analysis steps gradually.