Psikolojik savunma mekanizmaları ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişki
The relationship between psychological defense mechanisms and sociodemographic variables
  1. Tez No: 586951
  2. Yazar: BÜŞRA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada savunma biçimleri ve savunma mekanizmaları ile demografik (cinsiyet, yaş, aylık gelir, eğitim düzeyi, medeni durum ve bir psikolojik rahatsızlığın olup olmama) değişkenler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin farklı şehirlerinden 15-65 yaş arası 387 kişi katılmıştır. Katılımcılara demografik form ve Savunma Biçimleri Testi-40 uygulanmıştır. Katılımcıların yaşı, eğitim düzeyi ve aylık gelir düzeyine göre kullandıkları savunma mekanizmalarındaki puan farklılıkları, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), cinsiyet, medeni durum ve psikolojik rahatsızlığın olup olamadığı t-testi aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonuçlarında katılımcıların savunma biçimleri ve savunma mekanizmaları araştırmada kullanılan değişkenlere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bir bütün olarak savunma mekanizmaları içerisinde katılımcıların en sık kullandıkları savunma mekanizması antisipasyon iken; en az kullandıkları savunma mekanizması disosiyasyon olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between psychological defense styles and defense mechanisms and sociodemographic variables such as gender, age, income, education level, marital status and the presence of a psychological disorder. The sample consisted of 387 people between 15-65 ages from different part of Turkey. Sociodemographic form and Defense Forms Test-40 were applied to the participants. The differences in the points used in the defense mechanisms used by the participants according to age, education level and monthly income level were analyzed through one-way analysis of variance (ANOVA), gender, marital status, and presence of psychological disorders through t-test. In the results of the research, it was found that the defense styles and defense mechanisms of the participants differed according to the variables used in the research. Results of the research, illustrated that among the defense mechanisms as a whole, the most commonly used defense mechanism of the participants was anticipation; while the least defense mechanism is dissociation.