Batı Marmara Bölgesi'nde oyun bağımlılığı ile bağlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between gaming addiction and attachment among individuals living in Western Marmara Region
  1. Tez No: 586950
  2. Yazar: CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Batı Marmara Bölgesindeki bireylerde bağımlılığın bir türü olan oyun bağımlılığı çalışılmıştır. Oyun bağımlılığı olan bireylerde, oyunun yaşamlarındaki hangi alanları etkilediğine, oyun'nun bireyler üzerindeki bağımlılığı ve bağlanma ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla, Batı Marmara Bölgesinde ikamet eden 2999 kişi (1501 erkek, 1498 kadın) katılımcı olarak çalışmaya dâhil edilmiş, veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II kullanılmıştır. Ölçekler aracılığı ile toplanan veriler ANOVA ve doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir.Oyun bağımlılığıyla bağlanma ilişkisini inceleyen bu çalışmada konuyla ilgili literatür taranmış olup, Batı Marmara bölgesinde kişilere anket uygulanarak veriler toplanmış, analiz edilmiş ve sonuçlandırılmıştır. Anket Batı Marmara Bölgesinin Tekirdağ ilinde uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, çocuk sayısı, yaş ve kaygılı bağlanma ile oyun bağımlılığı düzeyi anlamlı ilişkili bulunmuştur. Erkeklerde, çocuk sahibi olmayanlarda, daha genç olanlarda ve kaygılı bağlanma düzeyleri daha yüksek olanlarda oyun bağımlılığı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, oyun bağımlılığı düzeyi bakımından bağlanma alt boyutlarının farklılaşma düzeyleri incelendiğinde, oyun bağımlılığı düzeyleri yüksek olan katılımcıların kaygılı ve kaçınan bağlanma puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, TURBAHAR çalışması kapsamına dahil olan çalışmanın oyun bağımlılığı ile ilgili veri sunmaktadır. Oyun bağımlılığı ile ilgili ileri çalışmalara katkı sağlayabileceği düşünülen sonuçların aynı zamanda oyun bağımlılığının önlenmesi ve dijital oyunlar hakkında bilinç kazandırılması adına geliştirilecek uygulamalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, there has been done a research to gaming addiction, which is a kind of individual addiction, in the Western Marmara region. Gaming addiction within individuals, how it affected their lifestyle and the correlation between dependence and attachment to games was investigated. For this purpose, 2999 people (1501 men, 1498 women) residing in the Western Marmara Region were included in the study as participants. Data were collected by using Socio-Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships II Schedule. Data collected through scales were analyzed by One-Way ANOVA and Linear Regression Analysis. There has been examined a lot of literature around this subject, the correlation between dependence and attachment to games. The data was gathered with a survey given to people in the Western Marmara region, was analysed and finalised. The survey was done in Tekirdağ in the region. According to the findings of the study, gender, number of children, age and anxious attachment and gaming addiction level were found to be significantly correlated. The level of gaming addiction was found to be higher in males, participants not having children, younger participants, and participants reported higher scores in anxious attachment. In addition, when the differentiation levels of attachment sub-dimensions were examined in terms of game addiction levels, anxious and avoidant attachment scores of the participants with higher game addiction levels were found to be significantly different. The findings of the study, which is a part of TURBAHAR Project, provide data regarding game addiction. The results, which are thought to contribute to further studies on game addiction, are also thought to shed light on the applications to be developed in order to prevent game addiction and raise awareness about digital games.