Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu olan hastalarda vitreus örneklerindeki protein içeriğinin değerlendirilmesi
Quanti̇ti̇ve proteomi̇c analysi̇s of vi̇treous i̇n age related macular degenerati̇on
  1. Tez No: 586977
  2. Yazar: HAMZA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL LEVENT KARABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç ve Kapsam:Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu olan hastalarda hastalığın olası patogenezi ve yeni tedavi yöntemleri gelişimi konusunda protein içeriği protemik yolla incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 13 hasta YBMD grubu, 11 hasta sağlıklı kontrol grubu olarak iki grup oluşturuldu.İki gruptan da steril şartlarda ve kontamisyona dikkat edilerek vitreus örnekleri alınarak proteomiks analizi yapılması amacıyla proteomiks laboratuvarına verildi. Bulgular:Proteomiks analizi sonucundakontrol grubuna göre YBMD grubunda Alfa 1-asit glikoprotein (AAG), Leucine-rich alpha-2-glycoprotein( LRG-1), Alpha-2-HS-glycoprotein, Haptoglobin, Alfa-Kristalin A Chain, Alfa-Kristalin B Chain, Immunoglobulin kappa constant, Beta-crystallin B2, Beta-crystallin A3, Beta-crystallin S düzeylerinde azalma, Apolipoprotein E(APO-E) düzeyinde artma görüldü. Sonuç: Elde edilen veriler, yapılan biyoinformatik analizler ile birleştirildiğinde YBMD gelişiminde rol alan VEGF ve mediyatörleri dışında bahsettiğimiz proteinlerin de etkili olabileceği görülmüştür. Bu yapısal proteinlerin seçici regülasyonunun etyopatolojide yeni fikirler verebileceği gibi buna bağlı olarak da tedavi modaliteleri geliştirme konusunda da umut ışığı olabileceği düşünülmektedir. YBMD' nın günümüzdeki tedavisi ve YBMD tanılı insan vitreus modellerinin proteomiks çalışmalarının literatürdeki sayıları kısıtlıdır.Bu çalışma literatüre bu anlamda önemli bir katkı sağlamakla birlikte, bu hastalığın patolojisinin daha derinlemesine anlaşılabilmesine olanak sağlayacak hedefli çalışmalara da öncüllük edecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the protein content of patients with age-related macular degeneration for possible pathogenesis and development of new treatment modalities. Materials and Methods: Two groups were formed as 13 patients with AMD and 11 patients with healthy control group.Vitreous samples were taken from both groups under sterile conditions and given to proteomics laboratory for proteomics analysis. Results: According to proteomics analysis, Alpha 1-acid glycoprotein (AAG), Leucine-rich alpha-2-glycoprotein (LRG-1), Alpha-2-HS-glycoprotein, Haptoglobin, Alpha-Crystalline A Chain, Alpha - Crystalline B Chain, Immunoglobulin kappa constant, Beta-crystalline B2, Beta-crystalline A3, Beta-crystalline S levels decreased, Apolipoprotein E (APO-E) levels increased in AMD group. Conclusion: When the data obtained were combined with bioinformatics analysis, it was seen that the proteins mentioned above could be effective in addition to VEGF and mediators involved in the development of AMD. It is thought that the selective regulation of these structural proteins may give new ideas in etiopathology, and consequently, there may be hope for developing treatment modalities. The current treatment of AMD and proteomics studies of human vitreous models diagnosed with AMD are limited in the literature. Although this study makes an important contribution to the literature in this respect, it will also lead to targeted studies that will enable a deeper understanding of the pathology of this disease.