Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD) lenfanjiyogenez biyobelirteçlerinin klinik tablo ile korelasyonunun incelenmesi
Examining the correlation of lymphangiogenesis biomarkers with clinical condition in age-related macular degeneration (AMD)
  1. Tez No: 893617
  2. Yazar: BAĞIM AYÇİN ÇAKIR İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜÇÜKEVCİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) ve lenfanjiyogenez biyobelirteçleri (LYVE-1, Podoplanin, VEGF-C, VEGFR-2 ve VEGFR-3) arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gözdeki lenfatik ve lenfanjiyogenezin daha iyi anlaşılması, oküler hastalıklarda görme kaybını önlemek için yeni terapötik fırsatlar açacaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve girişimsel olarak tasarlanmış klinik araştırmamıza Gülhane Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi'nde etik kurul onayını aldıktan sonra başlanmıştır. Yaş tip YBMD (submakular hemoraji) veya kuru tip YBMD olup ek patolojiler (epiretinal membran (ERM), makular delik, retina dekolmanı ve katarakt) nedeniyle ameliyat endikasyonu koyduğumuz toplam 30 hasta ve YBMD'si bulunmayan ancak aynı patolojiler nedeniyle operasyon endikasyonu konulan 30 kontrol hastası çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen olgulardan tam kan, rutin biyokimya kanları ve ameliyathane ortamında aköz ve/veya vitreus sıvısı toplandı. Analizler yapılana kadar örnekler -80°C sıcaklıkta saklandı. Kontrol grubu hastalarından 3 kişi, örneklerindeki sıvı miktarı azlığı nedeniyle çalışmaya dahil edilmedi. Toplanan sıvılarda lenfanjiyogenez parametreleri (LYVE-1, podoplanin, VEGF-C, VEGFR-2, VEGFR-3) ELISA yöntemi ile Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuvarımızda incelendi. Bulgular: Çalışmaya 11'i yaş tip YBMD ve 19'u kuru tip YBMD olmak üzere toplam 30 hasta ile 27 kontrol olmak üzere 57 katılımcı dahil edilmiştir. Gruplar arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between age-related macular degeneration (AMD) and lymphangiogenesis biomarkers (LYVE-1, Podoplanin, VEGF-C, VEGFR-2 and VEGFR-3). A better understanding of lymphatic and lymphangiogenesis in the eye will open new therapeutic opportunities to prevent vision loss in ocular diseases. Materials and Methods: Our prospective and interventional clinical research was started after receiving the approval of the ethics committee at Gülhane Medical Faculty, Ophthalmology Department, Retina Unit. A total of 30 patients with wet-type AMD (submacular hemorrhage) or dry-type AMD who were indicated for surgery due to additional pathologies (epiretinal membrane (ERM), macular hole, retinal detachment, and cataract) and 30 controls who did not have AMD but were indicated for surgery due to the same pathologies' patient was included in the study. Blood and aqueous and/or vitreous fluid were collected from the patients included in the study. Samples were stored at -80 degrees Celsius until analysis. Three patients from the control group were not included in the study due to the low amount of fluid in their samples. The lymphangiogenesis parameters (LYVE-1, podoplanin, VEGF-C, VEGFR-2, VEGFR-3) in the collected fluids were analyzed in our Biochemistry Department Laboratory by ELISA method. Results: A total of 30 patients, including 11 wet AMD and 19 dry AMD, and 57 participants, including 27 controls, were included in the study. There was no significant difference between the groups in terms of gender and age.