Artistik cimnastikçilerde atlama masası aletinde yapılacak elle aşma hareketine ve alt ekstremite anaerobik güç performansına post aktivasyon potansiyelinin etkisi
The effect of post activation potentiation on anaerobic power performance of lower extremity and handspring performance on the vault table in artistic gymnasts
- Tez No: 586985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı, post aktivasyon potansiyelinin (PAP) artistik cimnastikçilerde dikey sıçrama yüksekliğine, durarak uzun atlama ve atlama masası aletinde elle aşma hareketinin mesafesine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırmaya, Türkiye Artistik Cimnastik Milli Takımında yer alan, yaşları 18-30 arasında değişen, uluslararası deneyime sahip 9 kadın ve 6 erkek toplam 15 elit artistik cimnastikçi gönüllü olarak katılmıştır (2019/157). Sporcuların dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve atlama masası aletinde elle aşma hareketinin ön test ve son test ölçümleri ayrı günlerde alınmıştır. Ön test aşamasında sporculara dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve elle aşma hareketi her hareket 2 kez ölçüm alınarak yaptırılmıştır. Son test ölçümleri için, sporculara kendi squat maksimal ağırlıklarının %80'i şiddetinde 5 tekrarlı squat hareketi uygulanmıştır. 3 dakika süreli pasif dinlenmenin ardından sırasıyla, dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve atlama masası aletinde elle aşma hareketleri 2 kez ölçüm alınarak yaptırılmıştır. En iyi ölçüm değerleri kaydedilmiştir. Dikey sıçrama yüksekliği sonuçları, her sporcu için ayrı olarak zirve güç formülünde yerine konulmuş ve anaerobik güç değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 20 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarının ön test- son test değerlerinin karşılaştırılmasında Wilcoxon testi, kadın ve erkek deneklerin ölçüm sonuçlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of post activation potentiation (PAP) on the performance of anaerobic power, vertical jump height, standing long jump and hand over movement distance in jumping table apparatus in artistic gymnasts. For this purpose, research, located in Turkey Artistic Gymnastics National Team, aged between 18-30, international experience with a total of 15 elite men (n=6) and women (n=9) participated voluntarily in artistic gymnastics (2019/157). The maximal, pre-test and post-test measurements were taken on separate days for the athletes to make vertical jump, long jump and handspring on the vault table. In the pre-test phase, the vertical jump, long jump and handspring on the vault table athletes were measured twice for each movement and the best value was recorded. For posttest measurements, the athletes were given a maximum of 5 repetitive squat movements in 80% of their maximal weight. After passive resting for 3 minutes the vertical jump, long jump and the handspring on the vault table instrument were measured 2 times and the measurement results were recorded separately for each athlete. The results of the vertical jump height were placed separately in the peak power formula for each athlete and anaerobic power values were calculated. Statistical analyzes were performed using SPSS 20 package program. Wilcoxon test was used to compare the pre-test and post-test values of the measurement results. Mann Whitney-U test was used to compare the measurement results of male and female subjects.