Bir dış mekanda yeralabilecek duvar yüzeyine uygulanabilir sanat seramiği düzenlemesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 4577
  2. Yazar: BANU EROLTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
22 ÖZET İnsanda görme duyusunun nesnelerle ilişkisi sonucu var olan biçimlendirme eğilimi, plastik sanatlara, insan-çevre iliş kisi açısından günümüzde yeni bir boyut getirmiştir. Bu boyut doğrultusunda, ülkemizin endüstri toplumu olma yolun daki değişimleri, gelişimleri gereği, insanımızda teknolojik çevrenin oluşturabileceği etkileri, insancıl ilgi ve ileti şimler yolunda dengeleyebilmek büyük ölçüde kentin ve kent mekânlarının sanatsal bir düzen içinde değerlendirilmesiyle olasıdır. Bu düşünceler doğrultusunda tez çalışması, Amos- Marmaris ' teki yaz üniversitesinin dış mekânında yer alabile cek duvar yüzeyine uygulanabilir sanat seramiği düzenlemesi olarak belirlendi. Çalışmanın seçilen mekân ile bütünleşebilmesinin olanaklı kılınabilirliği ve bunun nasıl sağlanacağı araştırıl dı. Çalışmada kompozisyon oluşumunun sanatsal özelliklerinin, doğal çevrenin etkileri ve seramik malzemenin olanakları doğ rultusunda dinamik bir ifadeyle çağdaş, özgün ve soyut biçim lerle saptanması yoluna gidildi. Kompozisyondaki özgün biçim araştırması, çağdaş teknolojik bir araç olan fotokopi makinasınm olanaklarının da değerlendirilerek, katı geometrik değil, doğal dokusal ve çizgisel oluşumları çağrıştıran biçimlerle sağlanması yo lunda belirlendi. Renkler, yine bu doğrultuda yer yer biçim lere bağımlı olarak tonları oluşturulmuş iki renk ile ve23 kompozisyonun dinamik ifadesine katkxda bulunacak şekilde belirlendi. Kompozisyon 1/10 oranında küçültülmüş kağıt yüze yi: üzerinde siyah-beyaz ve renkli olarak belirlendikten son ra yine aynı boyutlarda maket şeklindeki duvarın yüzeyinde seramik malzeme ile gerçekleştirildi. Kompozisyonun gerçek boyutları doğrultusunda bire-bir oranında bir detay, seramik malzeme ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY Shaping incline which is present at the result of the rela tion of sight sense with the objects in man, brought a new dimension to plastical arts in our day from the point of view of man-environment. On the direction of this dimension, the changes of our country on the road of being and industrial society, because of progresses, to balance the affects of possible results of technological environment by the way of humanist intereks and communications in a great sense is possible with the evaluation of city and city places in an artistic order. On the direction of these considerations the thesis work, is determined as art ser ami c arrangement applicable to the surface of wall which can take place at the outer place of summer university in Amos-Marmaris. The possibility of integration of the work with the chosen place and how this will be possible was searched. At the work the peculiarities of the composition formation artis tically, the effects of natural environment and the possibili ties of seramic material were determined with a dynamic expres sion, modern, free and abstract forms. Original form research in the composition determined on the road of providing with forms recalling the textural and linear formations which are natural and which are not stiff by evaluation of the possibilities of photocopy machine which is a modern technological instrument.25 The colours were determined in again this direction with two colours which the tones are formed in connection with the forms from time to time and as in the way contributing the dynamic expression of the composition. The composition was realized on a paper which was made small in 1/10 rate black and white and in colours and after that again with seramic material on the surface of the wall in form of model which are at the same dimensions. On the direction of the real dimensions of the composition a detail having a rate of one to one was applied with a seramic material.