Çocuk merkezli oyun terapisinin 4-9 yaş arası çocuklarda görülen kaygı düzeylerine etkisi: Retrospektif bir çalışma
The impact of child-centered play therapy on severity of anxiety seen in children aged 4 through 9 years: A retrospective study
  1. Tez No: 586995
  2. Yazar: BÜŞRA TEMİZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çocuk merkezli oyun terapisi, çocuğu yönlendirmeme, destekleme ve koşulsuz kabul prensipleri ile çocuk psikopatolojilerinin tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada çocuk merkezli oyun terapisinin 4-9 yaş çocuklardaki Ayrılık kaygısı, Sosyal kaygı ve Yaygın kaygı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmada 11'i kız ve 17'si erkek olmak üzere toplam 28 çocuğun daha önceden tamamlanmış terapi dosyaları ve anket sonuçları alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen tüm katılımcılar yaklaşık dört ay boyunca 16 oturumluk çocuk merkezli oyun terapisi seanslarından geçen ve terapi öncesi ve sonrasında sosyo-demografik veri formu ve Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği eksiksiz uygulanmış olan danışanlar araştırmaya dahil edilmiştir. Toplanan verilerin analiz sonuçlarına göre yaş, cinsiyet, eğitim durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve katılımcıların geneli için çocuk merkezli oyun terapisi sonrasında katılımcıların Ayrılık kaygısı, Sosyal kaygı ve Yaygın kaygı puan medyanları anlamlı şekilde düşmüştür. Elde edilen bulgular çocuk merkezli oyun terapisinin, farklı demografik özellikler açısından Ayrılma kaygısı, Sosyal kaygı ve Yaygın kaygı bozukluğu tedavisinde etkili bir yöntem olduğunu gösteren bulgulardır.
Özet (Çeviri)
Child-centered play therapy is a method that is frequently used in the treatment of child psychopathology with the principles of non-referral, support and unconditional positive acceptance. In this study, the effects of child-centered play therapy on separation anxiety, social phobia and generalized anxiety levels in children aged 4 and 9 years were investigated. For this purpose, 28 participants, 11 of whom were female and 17 were males were participated. Participants were given sixteen sessions of child-centered play therapy sessions for approximately four months. The sociodemographic data form and Child Anxiety and Depression Scale were applied to the participants before and after the therapy. According to the results of the analysis, after the child-centered play therapy, participants' separation anxiety, social phobia and generalized anxiety score median were significantly reduced in terms of age, gender, educational status, mother education status, father education status and participants in general. The findings of the study show that child-centered play therapy was an effective method in the treatment of separation anxiety, social phobia and generalized anxiety in terms of different demographic features.