Mikrokristalin mum üretim olanaklarının araştırılması
Possibilities of microcrystalline wax production
- Tez No: 5870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TOĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi MîKROKRİSTALİN MUM ÜRETİM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Belma DEMİREL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman ; Doç. Dr. Taner TO?RUL 1988, Sayfa: 69 Jüri: Prof. Dr. Aral OLCAY Doç. Dr. Nurcan BAÇ Doç. Dr. Taner TO?RUL Bu çalışmada Petrol Rafinerisi Heavy Vacuum Gas Oil fraksiyonunun çeşitli çözücülerle, değişik sıcak lıklardaki ekstraksiyonu ile mumun ay rılmasına çalışılmıştır. Çözücü olarak metil izobütil keton, su ile doy gun metil izobütil keton, metil etil keton, aseton, hegzan, toluen+metil izo-bütil keton ve toluen + hekzan seçilmiş ve 30°C, 0°C, -10°C ve -20°C olmak üzere dört farklı sıcaklıkda mumun çözünürlüğü incelenmiştir. Elde edilen her bir mumun erime noktası, tayin edilmiş, parafin dağılımları GC ile tayin edilmeye çalışılmış, molekül ağırlıkları tayin edilmiş, kris tal yapıları incelenmiştir. Böylece mikrokristalin yapılı mum üretiminde etkili faktörler saptanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Mumlar, Mikrokristalin mumlar, Parafin ve Hidrokarbon mumları, Petrol mumları
Özet (Çeviri)
TV ABSTRACT Masters Thesis POSSIBILITIES OF MICROCRYSTALLINE WAX PRODUCTION Belma DEMÎREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Taner TO?RUL 1988, Page: 69 Jury : Prof. Dr. Aral OLCAY Assoc. Prof. Dr. Nurcan BAÇ Assoc. Prof. Dr. Taner TOSRUL In this research, wax has been tried to be separated from“Heavy Vacuum Gas Oil”which was obtained from Middle Anatolia Refinery, by extraction with different solvents at various temperatures. MIBK, water saturated MIBK (1.9% by weight), MEK, Acetone, Hexane, Toluene + MIBK (w.1/2), Toluene + Hexane (w.1/2), were choosen as solvents. Wax solubility in mentioned solvents has been examined at four different temperatures. Melting points of every wax samples were found out, hydrocarbon distribution and crystalline structure were tried to be characterized by GC and microscopy respectively. With the results obtained, the best conditions for getting microcrystalline waxes from petroluem fractions, were tried to establish. KEY WORDS : Waxes, microcrystalline waxes,paraf fin and hydrocarbon waxes, petroluem waxes.