Monohalojen sübstitüe benzo ŞcÖ cinnolinlerin sentezi ve bazı nükleofillerle verdiği aromatik nükleofilik sübstitüsyon reaksiyon ürünlerinin incelenmesi
The Synthesis of monohalide substituted benzo ŞcÖ cinnolines and the investigation of the products obtained by their aromatic nucleophilic substitution reactions with some nucleophiles
- Tez No: 5871
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi MONOHALOJEN SÜBSTÎTÜE BENZO [c] CINNOLÎNLERİN SENTEZİ VE BAZI NÜKLEOFİLLERLE VERDİ?İ AROMATİK NÜKLEOFİLİK SÜBSTİTÜSYON REAKSİYON ÜRÜNLERİNİN İNCELENMESİ Emine KILIÇ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Celâl TÜZÜN 1988, Sayfa: 65 Jüri : Prof.Dr. Celâl TÜZÜN Prof.Dr.Tuğmaç SAYRAÇ Prof.Dr.Nurettin BALCIO?LU Bu çalışmada 2,2'-dinitrobifenilden çıkarak benzo [c] cinno- lin(l), benzo[c]cinnolin-N-oksit(2), ve 4-brom-2,2'-dinitrobifenil(3), elde edilip, (1) in bromlanmasından 1- ve 4-brombenzo [c] cinnolin(9) ve (12), (2) nin. bromlanıp indirgenmesinden 2- ve 4-brombenzo [cj cinno- lın (10) ve (12), (3) ün indirgenmesinden 3-brombenzo [c\ cinnolin(ll), sentezlendi. 2-Halojenbenzo£cQcinnolinler,(2) nin nitrolanıp indirgen mesinden elde edilen 2-amrnobenzo [c] cinnolin(7) den elde edildi. Hazır lanan monobrombenzo [cjcinnolinler ile yapılan aromatik nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonlarında nükleofil olarak pirolidin, piperidin ve morfolin kullanıldı. Bu reaksiyonlardan 1-, 2-, 3- ve 4-pirolidino, pi peridino ve morf olinobenzo [cj ciımolinler elde edildi. Ayrıca, 2-iyot- benzo [c] cinnolin(13) ve. Bakır f enilasetilitten, 2-(f eni 1 e tini 1) benzo [cj cinnolin(28), hazırlandı. Monohalojenbenzo [cjcinnol ini erin sentezinde çıkış maddesi ola rak kullanılan (1), (2), 2- ve 4-brombenzo [cj cinnolin-6-oksit(4) ve (5); ve (3) ün sentezinde yeni yöntemler geliştirildi. Yeni sentezi enen pirolidino, piperidino ve morf olinobenzo [c] cinnolinlerin ve. 2-(feniletinil) benzo [c] cinnolinin erime noktaları sap tandı, yapıları H NMR, İR ve kütle spektrumları ve element analizi ile doğrulandı. ANAHTAR KELİMELER: Monosübstitüebenzo Jcjcinnolinler, aromatik nükleofi lik sübstitüsyon reaksiyonları.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. Thesis THE SYNTHESIS OF MONOHALIDE SUBSTITUTED BENZO [c] CINNOLINES AND THE INVESTIGATION OF THE PRODUCTS OBTAINED BY THEIR AROMATIC NUCLEOPHILIC SUBSTITUTION REACTIONS WITH SOME NUCLEOPHILES Emine KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Celâl TÜZÜN 1988 Page: 65 Jury: Prof.Dr. Celâl TÜZÜN Prof.Dr.Tuğmaç SAYRAÇ Prof.Dr.Nurettin BALCIO?LU In this work, benzo [c]c i nno line (1), benzo [c]cinnoline-N-oxide (2). 4-bromo-2,2'-dinitrobiphenyl(3), were synthesized from 2,2'-dinit- robiphenyl. Bromination of (1) gave 1- and 4-bromobenzo [cj cinnolines (9) and (12). Bromination then reduction of (2) gave 2- and 4-bromobenzo Jjcj cinnolines. Reduction of (3) gave 3-bromobenzofc] cinnoline(ll). 2-Halogenobenzo [c] cinnolines were synthesized from (2), by means of nitration, reduction to 2-aminobenzo [c]cinnoline(2), then Sandmeyer reaction. Aromatic Nucleophilic substitution reactions were affected between bromobenzo [cl cinnolines and some nucleophiles such as, pyrrolidine, piperidme, morpholine. From these reactions, 1-, 2-, 3- and 4-pyrrolidino, piperidino and morpholinobenzo [c] cinnolines were obtained. In addition to these, from 2-iodobenzo pel cinnoline(13) and copperphenylacetylide 2-(phenylethyny3)benzo jc] cinno'line(28) was obtained. Some new synthesis or improvementof the old method for the (1), (2), (3), 2- and 4-bromobenzo [clcinnoline-6-oxides (4) and (5) which are the starting material for the monohaloğenobenzo c cinnolines were made. Pyrrolidino, piperidino and morpholinobenzo [c] cinnolines are the new compounds, melting points, IR, H NMR, C NMR and mass spectral data were recorded and elemental analysis were "done. KEY WORD: MonosubstitutedbenzoJV] cinnolines, aromatic nucleophilic substitution reactions.