Mevsimsel duygudurum bozukluğu belirtileri ile kompulsif satın alma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between symptoms of seasonal afekti̇f disorders and compulsive buyi̇ng
- Tez No: 587010
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mevsimsel geçişler, canlıların üzerinde fark edilir değişimler ortaya çıkartır. Mevsimsel değişimlere bağlı olarak günlük yaşamda kişinin duygusal dünyasında inişler çıkışlar olmaktadır. Duygu durumlardaki dalgalanmalara sebebiyet vererek davranışlarımıza farklı şekillerde yansımaktadır. Mevsimsel geçişlerin etkisi ile dengesi değişen organizma uyarılmış hale gelerek dürtüselliğin ortaya çıktığı gözlenir. Ortaya çıkan dürtüsel kompulsif satın alma davranışının gözlenmesine sebebiyet verebilir. Bu araştırma mevsimsel duygudurum değişimlerinin birey üzerindeki kompulsif satın alma arasında bir ilişki olup olmadığı incelenecektir. Bu olguda daha önce literatürde çalışma yapılmamıştır. Demografik bilgi formu, zorlayıcı satın alma ölçeği ve mevsimsel gidiş değerlendirme formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Noticeable on the seasonal transitions, changes in living things is revealed. Depending on seasonal changes in daily life in the world of the person's emotional ups and downs. Giving rise to emotion States fluctuations is reflected in different ways in our behavior. The impact of changing the balance of the organism with the seasonal transition induced by becoming impulsivity is observed to occur. The resulting impulsive compulsive buying behavior observation. This research on compulsive individuals purchase seasonal affective changes whether it is a relationship between will be examined. In this case, work was carried out in the literature before. The scale of the demographic information form, compelling purchase and seasonal round evaluation form has been applied.