Üniversite öğrencilerinde alkol ve madde kullanımının anne-baba tutumu, benlik saygısı ve sosyal destek ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between alcohol and drug usage of university students and parental attitude, self-esteem, social support
  1. Tez No: 587011
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİSEM UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alkol ve madde kullanımı tüm dünyada önemli bir sorun olup, çeşitli önlemler alınmasına rağmen hızla artış göstermektedir. Bununla birlikte, bu maddeleri kullanma yaşı giderek aşağıya çekilmektedir. Yapılan araştırmanın amacı alkol ve madde kullanımının olumsuz olarak etkilediği düşünülen anne-baba tutumu, benlik saygısı ve sosyal destek kavramlarının etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya üniversitede eğitim gören 103 kadın ve 92 erkek olmak üzere toplam 195 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi, Algılanan Anne Baba Tutum Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde alkol, madde ve nikotin kullanımının erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bununla birlikte alkol ve madde kullanımının anne-baba tutumu ve sosyal destek ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Öte yandan benlik saygısı puanı yalnızca alkol kullanımı olan kadın katılımcılarda yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Alcohol and substance use is an important problem in the world and it is increasing rapidly despite various preventions. On the other hand, the age of using these substances is progressively lowered. The aim of this study is to investigate the effects of the concepts of parenting, self-esteem and social support, which are thought to be adversely affected by alcohol and substance use. 195 participants (103 female and 92 male) participated in this research. To collect data Socio-demographic Data Form, Risk-screening Questionnaire for Alcohol and Drug, Fagerström Nicotine Addiction Test, Perceived Parental Attitude Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Rosenberg Self-Esteem Scale were used. When the findings were evaluated, it was observed that alcohol, substance and nicotine use were higher in males than females. Moreover, alcohol and substance use were found to be related to parental attitude and social support. On the other hand, self-esteem score was higher in female participants with alcohol use only.